Lider Oddział Zamkniętego spotkał się z młodzieżą

Autor Obywatelski
Krzysztof Jaryczewski na spotkaniu z młodzieżą w zdzieszowickiej bibliotece.

Krzysztof Jaryczewski na spotkaniu z młodzieżą w zdzieszowickiej bibliotece.

Krzysztof Jaryczewski to frontman kultowego zespołu Oddział Zamknięty oraz lider zespołu JARY OZ. W piątek koncertował w Zdzieszowicach. Znalazł też czas na spotkanie z młodzieżą.

Krzysztof Jaryczewski, założyciel zespołu Oddział Zamknięty, lider zespołu JARY OZ był gościem Biblioteki w Zdzieszowicach. Przy okazji koncertu charytatywnego organizowanego przez Stowarzyszenie Pszczółki Mai i na
zaproszenie Ośrodka Profilaktyki i Wspierania Rodziny oraz Biblioteki pan Krzysztof opowiedział o swojej walce z nałogami. Jako młody człowiek i początkujący muzyk uzależnił się od alkoholu i narkotyków. Jak sam powiedział tylko na początku kariery ważna była muzyka, później ustąpiła miejsce używkom i imprezom. Zachłyśnięty karierą uważał że najważniejsza jest wolność, a wolność kojarzyła mu się z imprezowaniem. Tak było aż do momenty utraty głosu.

Wtedy uświadomił sobie, że nałogi niszczą mu organizm i uniemożliwiają normalną egzystencję. Postanowił podjąć walkę z nałogiem. Spośród wielu przeczytanych poradników jeden szczególnie zapadł mu w pamięci. Była to książka Bohdana Woronowicza „Alkoholizm jest chorobą”. Jednak, jak sam nasz gość stwierdził, najważniejsze jest uświadomienie sobie wielkości problemu. Nikt nie jest w stanie zawalczyć o wyjście z nałogów za nas. Musimy to zrobić sami.
Czy warto w życiu eksperymentować? – Wszystko jest po coś – powiedział pan Krzysztof. Dzięki temu może teraz na własnym przykładzie pokazać młodym ludziom zagrożenia wynikające z uzależnień. Robi to zarówno w czasie takich spotkań, ale także prowadząc program ”Twoje życie, Twój wybór”.
Swoistym rodzajem spowiedzi była książka Haliny Zarzeckiej „Zerostan”, w której nasz gość opowiedział i o uzależnieniach i o walce z nimi. Od tego czasu „żyje w czystości”. Nie bierze narkotyków ani nie pije alkoholu. Przestrzegał zebraną młodzież przed konsekwencjami i ostrzegał przed wszelkiego rodzaju używkami. Teraz jako bardzo dorosły człowiek, doświadczony przez życie stwierdził że wszystko jest kwestią wyboru.

Uzupełnieniem spotkania była wystawa książek poruszających problematykę uzależnień i możliwości terapii. Oprócz literatury naukowej wyeksponowałyśmy także książki – pamiętniki, napisane przez osoby, którym udało się wyjść z nałogu.

Anna Maciołek, dyrektor Biblioteki w Zdzieszowicach, foto: archiwum biblioteki

Komentarze są zamknięte