Kazimierz Michał Ujazdowski: Apeluję, by obywatele UE mieli realne prawo inicjatywy ustawodawczej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Beata Szydło, K.M. Ujazdowski i J. Brudziński w Opolu [fot. NGOpole]Parlament Europejski w Strasburgu debatował w poniedziałek nad projektem raportu György Schöpflina dotyczącym Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Na temat tej formy wyrażania opinii przez obywateli UE głos zabrał europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski.
Poseł zaczął wystąpienie od podziękowania twórcy raportu za wysunięte propozycje służące likwidacji biurokratycznych ograniczeń i wspieraniu realizacji instytucji inicjatywy obywatelskiej oraz wprowadzenia rozwiązań skierowanych na jej wrażliwe punkty.
„Trzeba o nich powiedzieć – to jest przede wszystkim pytanie do Komisji Europejskiej, czy będzie gotowa do zredukowania własnej arbitralności, bo to jest istota rzeczy” – mówił europoseł PiS. „To, co spotkało inicjatywę „One of Us” popartą przez ogromną rzeszę obywateli, a odrzuconą przez KE nie powinno dziać się w przyszłości. Uważam, że każda inicjatywa poparta przez wymaganą ilość podpisów powinna być przedmiotem realnych prac ustawodawczych” – podkreślił Ujazdowski.
„Wielkie pytanie do Komisji Europejskiej, czy na apel raportu odpowie w postaci nowego projektu nowelizującego rozporządzenie w sprawie Inicjatywy Europejskiej, to będzie prawdziwy test i dalszy ciąg tej sprawy należy do Komisji” – zaznaczył. „Apeluję, by to prawo politycznej inicjatywy ustawodawczej było realne, a nie fikcyjne” – zakończył Ujazdowski.

BP

Komentarze są zamknięte