Jaki: Chodzi tylko o to, by zamknąć most przed festiwalem

Niezależna Gazeta Obywatelska

Most ul. Niemodlińska OpolePoseł Patryk Jaki,  przekonywał dziś (23.03) na antenie Radia Opole, że wojewoda doprowadził do zamknięcia mostu wzdłuż ul. Niemodlińskiej w Opolu pod naciskiem młodych radnych Platformy Obywatelskiej, którzy nie mogą przeboleć, że ich kandydat nie został prezydentem Opola, a Szymon Ogłaza – zdaniem Jakiego, fatalny Przewodniczący Rady Miasta – został w grudniu odwołany ze stanowiska. Szymon Ogłaza to dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w Opolu.

Jaki uważa, że Minister Aministracji powinien sprawdzić, jak wyglądał proces dochodzenia do decyzji o zamknięciu mostu, zbadać protokoły z narad w Urzędzie Wojewódzkim.

Nasz gość przekonywał także, że Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego nie miał żadnych merytorycznych powodów do podjęcia decyzji o zamknięciu mostu od 1 czerwca, bo opinia sporządzona przez „najwybitniejszego fachowca od mostów” [dop red. ekspertyzę wykonał dr inż. Józef Rabiega], nie mówi o konieczności zamknięcia mostu  a jedynie o tym, że do końca maja trzeba wykonać kolejną ekspertyzę.

– Most jest na bieżąco monitorowany przez MZD i inspektora nie ma żadnych merytorycznych przesłanek, by go zamykać przed sporządzeniem kolejnej opinii – twierdzi Jaki. – Chodzi tylko  to, by zamknąć most przed festiwalem i pokazać, że prezydent Arkadiusz Wiśniewski nie radzi sobie z rządzeniem miastem. Tymczasem Platforma, która rządziła Opolem przez 12 lat, nic w tej sprawie nie zrobiła, za to przez sześć lat rozmawiała o kolejne gondolowej.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w swoim biurze poselski poseł Jaki zapowiedział złożenie wniosku do ministra o dymisję Wojewody Opolskie Ryszarda Wilczyńskiego z PO. Dodajmy, że most na kanałem ulgi został wybudowany w 1975 r. WINB nie przeprowadził własnej ekspertyzy mostu i w zeszłym tygodniu zakazł przejazdu nim z 1 czerwca br. Miasto Opole zapowiedziało  odwołanie od decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Inżynier Rabiego w swojej ekspertyzie z styczniu br. zlecił m.in:

Należy kontynuować cykliczne pomiary geodezyjne przemieszczeń pionowych przęsła obiektu z częstotliwością co 1 miesiąc. W miarę możliwości pomiary należy prowadzić przy porównywalnych warunkach atmosferycznych. Po każdym z pomiarów geodeta powinien przeprowadzić analizę porównawczą otrzymanych wyników z danymi historycznymi.

tk, radio opole

Komentarze są zamknięte