Wystawa polskich artystów z Białorusi w Opolu. Zaproszenie na wernisaż

Redaktor

wbp opoleStowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział w Opolu i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają na wernisaż wystawy malarskiej prac współczesnych artystów plastyków pochodzenia polskiego z Białorusi, który odbędzie się 5 marca 2015 r. (czwartek) o godz. 17.00. w Galerii „WUBEPE” mieszczącej się przy ul. Piastowskiej 18-20 w Opolu.

W imprezie uczestniczyć będzie 5-cio osobowa delegacja ze Związku Polaków na Białorusi. Dla uczestników spotkania wystąpi zespół „Inwencja” z Klubu Garnizonowego z Brzegu. Przygotowano także słodki poczęstunek.

Po raz pierwszy w Opolu, z inicjatywy Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, w Galerii „WuBepe” przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, prezentowana będzie wędrująca po Polsce wystawa twórczości polskich malarzy skupionych w Towarzystwie Plastyków Polskich działającym przy Związku Polaków na Białorusi.

Towarzystwo powstało w 1992 roku z inicjatywy artystów malarzy Stanisława Kiczki (obecnego prezesa) oraz Ryszarda Dalkiewicza i zrzesza ponad 40 artystów polskiego pochodzenia z Grodna, Witebska, Brześcia, Bobrujska, Mińska, a także z Ukrainy i Rosji.

Członkowie Towarzystwa są w przeważającej większości absolwentami wyższych uczelni: Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu i Mińsku, Wydziału Malarsko-Graficznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Witebsku i Grodnie oraz Wydziału Sztuk Pięknych Mikołaja Kopernika w Toruniu. Towarzystwo Plastyków Polskich prowadzi ożywioną działalność artystyczną i wystawienniczą na Białorusi, w Polsce i innych krajach. Członkowie TPP wzięli udział w setkach wystaw zbiorowych, indywidualnych i międzynarodowych plenerach malarskich. Wystawa liczy ponad 60 obrazów dwudziestu twórców. Znaczna jej część prezentowana była już w Krakowie, Toruniu i Inowrocławiu.

Halina Nabrdalik
Prezes Oddziału Opolskiego
Stowarzyszenia Wspólnota Polska

Komentarze są zamknięte