Już jest drugi tom nowego wydania przygód Sherlocka Holmsa

Niezależna Gazeta Obywatelska

Sherlock HolmesNakładem wydawnictwa Zysk ukazał się drugi tom nowego wydania przygód Sherlocka Holmesa. Drugi tom na 838 stronach zawiera trzy powieści Arthura Conan Doyle o Sherlocku Holmesie – Dolina Trwogi, Przygody Sherlocka Holmesa, Szpargały Sherlocka Holmesa.W pierwszym tomie liczącym 492 strony czytelnicy znajda trzy powieści Arthura Conan Doyle’a – Studium w Szkarłacie, Znak czterech, Pies Baskerville’ów.

Arthur Conan Doyle urodził w 1859 w Edynburgu, zmarł w 1930. Podobnie jak doktor Watson był z wykształcenia lekarzem – prowadził nawet praktykę lekarską, i kombatantem wojny burskiej. Pochodził z pauperyzowanej szkockiej rodziny arystokratycznej – matka musiała z biedy dorabiać jako praczka. Był masonem i spirytystą. Twórcą postaci Sherlocka Holmesa, autorem powieści fantastycznonaukowych i horrorów.

Postać Sherlocka Holmesa przypomniał, dość wiernie opierający się na opowiadaniach Conan Doyle’a ale dziejący się współcześnie, serial w którym Benedict Cumberbatch wcielił się w role Sherlocka Holmesa a Martin Freeman w role doktora Johna Watsona. Nie da się ukryć, że dopiero znajomość oryginalnego tekstu powieści i opowiadań pozwala w pełni docenić współczesną adaptacje.

Jan Bodakowski

T

Komentarze są zamknięte