Grand Prix festiwalu OKNO dla filmu „Skrzyżowanie” w reżyserii Tomasza Saja

Niezależna Gazeta Obywatelska

Palac w Pszczynie  (16)Festiwal został zorganizowany przez Kongres Mediów Niezależnych w Pszczynie w dniach 19-21 września. Zostało do niego zgłoszonych 13 filmów dokumentalnych. Festiwalowi pomagali m.in.: burmistrz Pszczyny, lokalni działacze Ruchu Społecznego im.Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z Bielska-Białej i Pszczyny, Solidarności Walczącej i Stowarzyszenia Republikańskiego. Patronat medialny nad Festiwalem objęły m.in. redakcje tygodnika „wSieci”, portalu wPolityce.pl, tygodnika „Niedziela” oraz wydawnictw „Gazety Polskiej”.

Jury Festiwalu w składzie: Krzysztof Czabański (przewodniczący) oraz Teresa Bochwic, Irena Lasota, Robert Kaczmarek, Krzysztof Karnkowski i Jerzy Targalski przyznało nagrodę główną, Grand Prix, filmowi „Skrzyżowanie” w reżyserii Tomasza Saja. Film opowiada o nieznanych szerzej wydarzeniach w Kraśniku w 1959r., kiedy to robotnicy i ich rodziny stanęli w obronie krzyża, a spotkały ich za to brutalne represje.

Nagrodę burmistrza Pszczyny Jury przyznało filmowi „Droga do wolności Edwarda Taraszkiewicza” w reżyserii Marty Sosidko. Film przedstawia historię „Żelaznego”, legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego AK-WiN Obwód Włodawa, walczącego na Lubelszczyźnie w latach 1945-51. Wyróżnieniem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Jury uhonorowało film „Pod opieką operacyjną” w reżyserii Anny Piasek-Bosackiej. Jest to opowieść o zabiciu w Poznaniu przez ZOMO w stanie wojennym młodego chłopca, Piotra Majchrzaka i o dochodzeniu przez jego rodzinę po latach prawdy o tym wydarzeniu.

Ponadto Jury zwróciło uwagę na film „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” w reż. Mirosława Krzykowskiego i Bogdana Wosztyla o oddziałach partyzanckich, pomagających więźniom Oświęcimia oraz na film „Papież, który nie umarł” Tamary Elżbiety Jakżyny – o rosyjskim odbiorze posługi Jana Pawła II.

Nagrody zostaną wręczone w listopadzie podczas specjalnej uroczystości w Warszawie, połączonej z prasowymi pokazami zwycięskich filmów. Filmy te będą w stałym repertuarze Objazdowego Kina Niezależnego OKNO, które parę lat temu zostało powołane przez Kongres Mediów Niezależnych i działa w całym kraju. Wszystkich zainteresowanych pokazami zapraszamy do skontaktowania się z panią Wiolettą Machniewską, tel.662 042 204.

/pm/

Komentarze są zamknięte