Przepis dla młodych na zdobycie praktyki i sprostanie oczekiwaniom pracodawców

Niezależna Gazeta Obywatelska

Olimpiada9 września pod hasłem „Zwolnieni z Teorii” ruszyła rejestracja do pierwszej w Polsce praktycznej i zespołowej olimpiady. Patronat nad nią objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Edukacji Narodowej. Uczniowie w całej Polsce zrealizują prawdziwe projekty społeczne. Przez praktykę będą uczyć się zarządzania projektami, współpracy i motywowania. Na koniec zdobędą honorowane na całym świecie certyfikaty Project Management Institute. W środę, 17 września przedstawiciele Fundacji Social Wolves, organizatora olimpiady, zapraszają licealistów z Opola na spotkanie informacyjne, które rozpocznie się o godz. 16 w kawiarni Pod Arkadami przy ul. Rynek 26.

W sumie organizatorzy odwiedzą kilkanaście trójmiejskich szkół średnich. Liderzy „Społecznych Wilków” – jak po polsku brzmi nazwa fundacji – będą zachęcać licealistów do odwiedzania portalu www.zwolnienizteorii.pl, szukania inspiracji, tworzenia własnych projektów i działania. Ich zdaniem to najlepszy sposób na zdobywanie praktyki i zwiększanie swoich możliwości na rynku pracy.

Na razie tylko co dziesiąty Polak w wieku 16-24 lata aktywnie działa na rzecz innych – wynika z „Diagnozy Społecznej 2013”. Organizatorzy olimpiady mają nadzieję, że to się zmieni. Uczniowie, by zorganizować na przykład grę miejską lub sąsiedzki piknik, stawią czoła prawdziwym wyzwaniom, ucząc się przez praktykę planowania projektów, komunikacji z współpracownikami, pracy w zespole, czy motywowania siebie i innych. „Zwolnieni z teorii to projekt ambitny, spektakularny i oryginalny. Jego rozmach robi wrażenie. Wyjdzie, jeśli uczestnicy odnajdą wokół siebie tych, którzy zamiast czekać, wolą działać” – mówi popierający olimpiadę prof. Jerzy Hausner.

W olimpiadzie można wziąć udział z dowolnego miejsca w Polsce, wystarczy dostęp do internetu i 2-4 rówieśników do zespołu projektowego. Na znalezienie pomysłów i rejestrację w portalu i olimpiadzie uczniowie mają czas do 30 listopada. Olimpiada zakończy się 31 marca 2015 roku. Jej ambasadorami są młodzi ludzie sukcesu: kulinarna gwiazda Topchefa Grzegorz Łapanowski, mistrzyni świata w kitesurfingu Karolina Winkowska oraz Areta Szpura i Karolina Słota, kreatorki polskiej marki modowej Local Heroes.

Fundacja Social Wolves prowadzi programy angażujące młodzież do projektów społecznych, jako najatrakcyjniejszej formy nabywania przez młodych ludzi kompetencji menedżerskich i jednocześnie działania w interesie społecznym. Sama fundacja jest dla zarządzających nią młodych ludzi wielkim projektem społecznym, dla realizacji którego zrezygnowali z posad w globalnych korporacjach lub zawiesili rozwój swoich karier naukowych.

Partnerami strategicznymi „Zwolnionych z Teorii” są Microsoft oraz Fundacja PZU. Patronatu udzielili Prezydent RP Bronisław Komorowski, 25-lecie Wolności oraz Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Partnerami merytorycznymi są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, dom mediowy MEC Global oraz firma szkoleniowa Management Training & Development Center.

TK, info prasowa

Komentarze są zamknięte