Trwa projekt „Lekcje z ZUS” dla szkół z Opolszczyzny

Niezależna Gazeta Obywatelska

zus_opole-300x225„Lekcje z ZUS” to projekt autorski ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.

Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

Materiały dydaktyczne do „Lekcji z ZUS” powstały przy współpracy z metodykiem nauczania, który współtworzył podobne projekty z komercyjnymi instytucjami finansowymi. Ilustracje do lekcji wykonali młodzi polscy rysownicy. Materiały były wstępnie testowane w małych grupach uczniów, a następnie w ramach pilotażu projektu, którego pierwszy etap odbył się w październiku i listopadzie 2013 roku w 10 szkołach Płocka, Radomia i Siedlec, zyskując pozytywną opinię zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. Większość uczestników pilotażu wskazała na bardzo duże znaczenie przekazywanej wiedzy i ciekawą formułę zajęć. Drugi etap pilotażu obejmował już całą Polskę. Do pilotażu przystąpiło 176 szkół, 259 nauczycieli, 11 627 uczniów, w tym z Opolszczyzny 5 szkół, 5 nauczycieli i 156 uczniów.

Dla wszystkich szkół biorących udział w lekcjach został także zaplanowany ogólnopolski konkurs wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

Wszystkie materiały potrzebne do projektu oraz do konkursu dostępne są na stronie Zakładu pod adresem www.zus.pl/edukacja

Info prasowa ZUS Opole

Komentarze są zamknięte