Gierałtowicki ,,Skowronek” z Ostrawy wraca z tarczą!!!

Niezależna Gazeta Obywatelska

imageTak w krótkich słowach można skomentować podróż gierałtowickiego chóru do Ostrawy. Waga tematu wymaga jednakże dłuższego opisania tej podróży. Marzeniem każdego Towarzystwa Śpiewaczego jest otrzymanie nagrody im. Stanisława Moniuszki, wszak to jemu śląscy chórzyści ufundowali pomnik na placu K. Miarki w Katowicach.

W dowód pamięci dla wielkiego polskiego kompozytora, pedagoga, wychowawcy wielu pokoleń artystów związanych ze sztuką, Prezydent miasta Katowice Piotr Uszok ufundował ,,Międzynarodową Nagrodę im .Stanisława Moniuszki”. Dla ludzi związanych z muzyką i chóralnym śpiewem jest to prestiżowa nagroda. Prawo do ubiegania się o nią, mają nie tylko profesjonaliści ale ludzie obdarzeni pasją poznawania piękna. Ludzie ci na przekór wszelkim przeciwnościom losu, tworzą, śpiewają a przez to chronią od zapomnienia to co najpiękniejsze.

Data 1 czerwca 2014 r. zapisana zostanie w kronice chóru złotymi zgłoskami, to właśnie tego dnia Prezes Tadeusz Czech wraz z dyrygentem panią Beatą Stawowy odebrali w imieniu druhów Towarzystwa Śpiewaczego upragnioną nagrodę. Dziesiątki godzin prób i wyrzeczeń nie poszły na marne, Stanisław Moniuszko powędrował do Gierałtowic, tam w sali prób stał będzie na honorowym miejscu, obok tablicy na której widnieje hasło przewodnie druhów gierałtowickiego ,,Skowronka”. ,,Szukasz Boga idź do ludzi, pieśń do czynu ich pobudzi”.

Wzruszające spotkanie na schodach ostrawskiej świątyni… „kiedy tam w kościele słuchałam was, prosiłam Boga byście nie przestali śpiewać. Macie dobrego dyrygenta, ta kobieta potrafi z wami rozmawiać językiem znanym tylko nam, ludziom zakochanym w pięknie tego świata. Wszyscy śpiewali pięknie ale w waszym śpiewie było coś więcej. Podczas odśpiewania pierwszych taktów, otworzyły się nie tylko wasze usta ale i serca, ja znam to uczucie, dodaje starsza pani, bo kocham muzykę. Trudno mi będzie dziś zasnąć, ,,Chór Niewolników” i wasza interpretacja tego utworu nie pozwoli mi na to. Pieśń o waszej królowej o mało nie spowodowała wybuchu płaczu już w kościele choć to przecież wasza królowa. Jestem szczęśliwa, że was poznałam, pozdrówcie Polskę i wracajcie. Jesteście tu potrzebni nie tylko jako chórzyści”.

Ktoś kiedyś powiedział; są krótkie chwile w życiu człowieka dla których warto żyć, ta chwila była jedną z nich. Znów ktoś z szacunkiem zwraca się do nas Polaków, zauważa coś czego my w sobie dostrzec nie potrafimy…
W loży honorowej tegorocznego koncertu zasiedli;
Wiceprezydent Katowic
Andrzej Wójcik – od 2010 roku , redaktor naczelny czasopisma ,,Śpiewak Śląski”.
Wacław Mickiewicz – Rybniczanin, studia chórmistrzowskie ukończył w Bydgoszczy, pracował z wieloma chórami, między innymi z chórem im. A. Mickiewicza w Niedobczycach.
Lidia Blazel – Marszolik z Rybnika – znana postać, pedagog, dyrygentka związana z rybnickim chórem ,,Bel – Canto”. ,,To nie prawda, że młodzież nie lubi śpiewać w chórach. Trzeba tylko umieć do niej dotrzeć”.
Roman Warzecha – Prezes Zarządu Oddziału Śląskiego PZCH i O w Katowicach.
Ks. Antoni Reginek – Kapelan Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Członek Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej.
Obecnych było również wiele znanych postaci muzyki Republiki Czeskiej.
Międzynarodowy festiwal noszący nazwę ,,Śląski Trojok”, podzielony był na dwie części, świecką która odbyła się w nowoczesnym obiekcie ostrawskiego Domu Kultury ,,Trio”. Pomieszczenia przystosowane są tam do przeprowadzania prób akustycznych, chórzyści chwalili sobie warunki zarówno podczas prób jak i samego koncertu. W części I koncertu udział wzięły;
Męski chór ,,Gorol” z Jablonkowa, męski chór ,,Harfa” Komorowice Krakowskie, chór mieszany ,,Skowronek” Gierałtowice, grupa wokalna ,,Janećek” Frydlant, grupa wokalna z Klimkovic, śląski chór górniczy ,,Polonia Harmonia Piekary Śląskie.(patrz ,,Slezsky Trojok 22. roćnik, strona tytułowa).
Druga część koncertu odbyła się w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Panny Marii który mieści się w dzielnicy Ostrawy – Privoz. W koncercie udział wzięły;
Grupa wokalna ,,Ostrava”, żeński chór ,,Duha Ostrava”, grupa wokalna ,,modus Vivendi – Cameralis Katowice, męski chór Vitkovice – Ostrava, mieszany chór ,,Skowronek” Gierałtowice.
Rok 2014 to szczególny czas dla gierałtowickiego ,,Skowronka”. Jubileusz 100 lecia istnienia tego Towarzystwa Śpiewaczego rozwiązał supeł worka z nagrodami. Niczym z rogu obfitości sypią się nagrody i wyróżnienia, to jednak 100 letnia historia i praca kilku pokoleń, często najwyższa ofiara sprawiły to, że dziś mamy okazję do wielkiej radości, i chciałoby się powiedzieć, wasza krew gierałtowiccy bohaterowie nie poszła na marne.
Trzeba nam z podziwem spojrzeć na młodzież, ich czyste silne głosy stanowią o sile całego chóru, młodzi muzycy wzbogacają występy i wnoszą wiele piękna do programu koncertów, im też należą się wielkie słowa uznania. ,,kochani, jesteśmy jak rodzina, niczym zaciśnięta dłoń, tworzymy zgrany zespół, rozumiemy się bez słów. Potraficie zrozumieć moje uwagi, cierpliwie znosicie czasami ostre słowa, za to wszystko Wam dziękuję, bez Was moi drodzy i waszego poświęcenia nie byłoby sukcesów, trwajmy w tej naszej służbie dla ludzi. Nagrody które dane nam było odebrać i na które niewątpliwie zasłużyliśmy, zobowiązują. Poprzeczka została wysoko podniesiona, nie wolno nam o tym zapominać. jesteśmy zahartowani, trwajmy w tym co stało się naszym wspólnym celem. Mamy wspaniałe wzorce, wystarczy spojrzeć na pamiątkową tablicę. To dla nich, dla bohaterów tej ziemi dziś śpiewamy”. ( koniec cytatu – Beata Stawowy, dyrygent).

Tadeusz Puchałka

Komentarze są zamknięte