Najnowsze wydarzenia w Diecezji Opolskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska

katedraUrzędowania Kurii Diecezjalnej w pierwszych dniach maja. Uprzejmie informujemy, iż Kuria Diecezjalna w Opolu urzęduje w tym tygodniu do środy, tj. 30 kwietnia. W piątek 2 maja Kuria Diecezjalna będzie nieczynna. Wydziały kurialne będą ponownie do dyspozycji w poniedziałek 5 maja w godz. 8.00 – 16.00.

  1. Piesza pielgrzymka Ruchu Szensztackiego z Katedry Opolskiej do Winowa. Członkowie Ruchu Szensztackiego Diecezji Opolskiej serdecznie zapraszają 3 maja 2014 r. na pieszą pielgrzymkę z Katedry opolskiej do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Winowie. Pielgrzymowanie to wpisuje się w Rok Rodziny i jubileusz 100-lecia Ruchu Szensztackiego. Duchowe owoce pielgrzymowania, czas i modlitwę uczestnicy ofiarują w intencji rodzin naszej diecezji oraz dziękując za jubileusz Ruchu i drogę przymierza miłości z Maryją. Program pielgrzymki: 12.00 – Msza święta w Katedrze i wyjście pielgrzymki. 14.00 – powitanie pielgrzymów w parafii pw. św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, godz. 14.30 konferencja  – w kościele św. Józefa w Opolu – Szczepanowicach – ks. Łukasz Knieć, 16.00 – powitanie Matki Bożej w Sanktuarium, akt zawierzenia, nabożeństwo majowe, a po nim zapraszamy na ognisko przy placu kościelnym.
  2. Dziękczynienie Śląska Opolskiego za kanonizację św. Jana Pawła II. Samorząd Województwa Opolskiego zaprasza w niedzielę 4 maja do katedry opolskiej na uroczysty koncert dziękczynny za dar kanonizacji Jana Pawła II. w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej, który poprzedzi uroczysta Msza św. o godz. 18.30. Przed koncertem zaplanowano otwarcie wystawy „Jan Paweł II na Śląsku Opolskim. Pamiętamy”, którą będzie można oglądać w katedrze opolskiej przez najbliższe tygodnie.
  3. Tydzień Biblijny. W dniach od 4 do 10 maja Kościół Polski przeżywać będzie 6. Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Hasłem tego tygodnia będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „Tak Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym, który miał przyjść na świat” (J 11,27).
  4. Odpust ku czci św. Stanisława w seminarium duchownym. Wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu serdecznie zaprasza na uroczystą Msze Świętą z okazji odpustu ku czci świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona seminarium, która odbędzie się 8 maja w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. Sumie odpustowej o godzinie 17.00 przewodniczyć będzie oraz Słowo Boże wygłosi Ksiądz Biskup Jan Kopiec. Msze Świętą poprzedzi nabożeństwo majowe o godzinie 16.30.
  5.       Święcenia diakonów dla diecezji opolskiej. Dnia 10 maja 2014 r. w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu Ks. Biskup Rudolf Pierskała udzieli święceń diakonatu następującym alumnom z diecezji opolskiej: Kamil Bania – par. św. Michała Archanioła w Prudniku; Dawid Kontny – par. św. Mikołaja i Św. Małgorzaty w Wysokiej; Mateusz Kozielski – par. św. Antoniego w Zdzieszowicach; Dominik Mamełka – par. św. Jana Chrzciciela w Powidzku; Kamil Mieszkowski – par. św. Piotra i Pawła w Opolu; Daniel Nowak – par. św. Stanisława i Naw. NMP w Płużnicy Wielkiej; Dominik Paterak – par. Jadwigi Śląskiej w Nowym Lesie; Mateusz Wieczorek – par. Nawiedzenia NMP w Polskiej Nowej Wsi.
  6.       Skupienie dla prawników. Duszpasterstwo prawników Diecezji Opolskiej pragnie zaproponować udział w ósmym dniu skupienia dla prawników. Skupienie rozpocznie się w niedzielę 18 maja 2014 r. o godzinie 15.00 Mszą świętą w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu (Plac Mickiewicza 1). Po Mszy świętej w Domu Katechetycznym tamtejszej parafii przewidziany jest kolejny wykład z cyklu poświęconego wielkim osobowościom świata prawniczego; tym razem zostanie zaprezentowana sylwetka i dzieło biskupa Michała Sebastiana Pelczara (1842-1924). Po wykładzie będzie okazja do dyskusji i wspólnej modlitwy. W załączniku 7 zamieszczamy plakat.
  7.     Cykl spotkań formacyjnych dla Parafialnych Rad Duszpasterskich. W maju odbędą się kolejne spotkania formacyjne dla Parafialnych Rad Duszpasterskich. 17 maja w Raciborzu (Annuntiata) spotkają się przedstawiciele dekanatów: Branice, Głubczyce, Gościęcin i Kietrz; 24 maja w Winowie – dekanaty: Kamień Śląski, Ozimek, Siołkowice, Strzelce Opolskie i Zawadzkie; 31 maja w Nysie (DDF) – Biała, Głogówek, Prudnik, Nysa i Skoroszyce.
  8.      Diecezjalne Święto Rodziny. Jutro, 1 maja 2014 r., w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Robotnika, w Jemielnicy odbędzie się 3. Diecezjalne Święto Rodziny jako diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II, Świętowanie rozpocznie się Mszą św. poprzedzoną procesją o godz. 11.00. W programie także: Nieszpory dziękczynne za kanonizację o godz. 15.00, Jarmark Cysterski z gastronomią i atrakcjami dla dzieci i dorosłych przez całe popołudnie, bieg po „dyszkę dla Rodziny” o godz. 17.00 i inne atrakcje.

Komentarze są zamknięte