W dniu 19 marca na Auli Starej Uniwersytetu Opolskiego gościł Tomasz Terlikowski. Prelegent wygłosił kilka słów do zebranych w ramach cyklu spotkań “Gender – szansa czy zagrożenie?” Czytaj więcej…
Danuta Jazłowieca pokazuje co stoi za Lexusem za 20 tys. euro?
3Na popularnym serwisie społecznościowym europosłanka Danuta Jazłowiecka umieściła infografikę, w której przekonuje, że to praca stoi za jej drogim Lexusem. Mowa jest już o 20 tys. euro a nie złotych wartości auta, co nie było dopowiedziane w Radio Opole. Czytaj więcej…
Czy budżet obywatelski ma być kiełbasą przedwyborczą?
Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała raport pt. „Budżet obywatelski w Polsce”. Czy rządzący są gotowi dzielić się władzą nad częścią publicznych pieniędzy? Czy wiedzą, jak to robić? A może budżety obywatelskie mają być tylko „kiełbasą” przed wyborami do samorządów? Czytaj więcej…
Dzień Świętości Życia w Diecezji Opolskiej
Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia odbędą się 25 marca (wtorek) w Parafii Przemienienia Pańskiego przy ulicy gen. Grota-Roweckiego 3 w Opolu. O 18:30 rozpocznie się Msza Święta, którą odprawi ks. bp Rudolf Pierskała. Czytaj więcej…
Ostatnie dni dla „Niepozorny 1%”
Ostanie 4 dni do przesłania zdjęcia lub filmu organizacji OPP na konkurs NIEPOZORNY 1 %, termin upływa 24 marca, nie zwlekaj, może wygrasz promocję swojej organizacji przez cały 2014 rok! Czytaj więcej…
NGO Głubczyce: Pielgrzymka piesza „IX Marsz Pamięci”
2Informuję, że Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pietrowicach organizuje w dniu 2 kwietnia 2014 r. pielgrzymkę pieszą „IX Marsz Pamięci”. Czytaj więcej…
Topienie marzanny to najstarszy obrzęd słowiański
7Słowiańskie obrzędy topienia marzanny i noszenia gaika, to najstarsze zachowane obrzędy wiosenne, prawdziwe fenomeny w skali europejskiej. Zachowały się do dziś w niemal niezmienionej formie utraciwszy jednak pierwotny, magiczny charakter na rzecz wesołej zabawy. Najstarsza znana informacja o obrzędach marzanny na Śląsku pochodzi z XV w. Czytaj więcej…
Kraj bez przywództwa
103Prawdziwym problemem Polski jest niska jakość „politycznej elity” i propaganda uzależnionych od polityki – dziennikarzy.
Kryzys ukraiński, rola w nim Polski i sposób, w jaki relacjonują go polscy dziennikarze Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: Dziś mija 93. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku
2Plebiscyt przeprowadzono 20 marca 1921 r. Poprzedzony był dwoma powstaniami ludności Śląska domagającej się przyłączenia regionu do Polski. Plebiscyt odbył się w sytuacji niekorzystnej dla Polski, gdyż na całym Śląsku działała niemiecka administracja i policja bezpieczeństwa, która pod pretekstem dbania o porządek i bezpieczeństwo, zwalczała przejawy polskiej aktywności. Czytaj więcej…