Najbliższe wydarzenia w Diecezji Opolskiej

Autor Obywatelski

Bp Andrzej Czaja1. Niedziela Ad gentes. Najbliższa 2. Niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Ad gentes. W tym dniu modlimy się za dzieło misyjne Kościoła oraz wspieramy to dzieło przez zbiórkę do puszek organizowaną przed kościołem.

2. Komunikat Biskupa Opolskiego w sprawie Adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze opolskiej, w którym czytamy: „Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji zaproponowała, aby w piątek 28 marca 2014 r. przynajmniej w jednym z kościołów diecezji można było nieprzerwanie przez 24 godziny skorzystać z sakramentu pokuty i równocześnie by był wystawiony w tym czasie do adoracji Najświętszy Sakrament. W naszej diecezji pragniemy odpowiedzieć na to wezwanie w formie całodobowej spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze opolskiej. Od tego dnia chcemy też już na stałe w katedrze adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Adoracja będzie odbywać się w bocznej kaplicy Miłosierdzia Bożego w dni powszednie od 8.30 do 18.30, a w niedziele od 15.00 do 16.00. ” Informacja ta wydaje się być adresowana wyłącznie do mieszkańców Opola i okolic. Stała adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele katedralnym nie pozostaje jednak bez znaczenia dla wiernych całej diecezji, którzy przy okazji załatwiania spraw urzędowych i innych przybywają do Opola i mogą wówczas skorzystać z możliwości adoracji eucharystycznej.

3. Wiosenne spotkania misyjne. Wzorem lat ubiegłych, duszpasterstwo misyjne diecezji opolskiej zaprasza na wiosenne spotkania misyjne. Zaproszenie kieruje w stronę Członków Papieskich Dzieł Misyjnych oraz wszystkich w jakikolwiek sposób związanych z misjami w swoich parafiach (kapłanów, sióstr zakonnych, alumnów, animatorów misyjnych, katechetów i wszystkich, którym sprawy misji leżą na sercu). Kolejne spotkania odbędą się: 15. marca 2014 (sobota) – Nysa (katedra); 22 marca 2014 (sobota) – Kluczbork (parafia MB Wspomożenia Wiernych; 29 marca 2014 (sobota) – Opole (parafia św. Piotra i Pawła). Początek spotkań o godz. 10.00, zakończenie ok. 13.30.

4. Uroczystość św. Józefa. Bractwo św. Józefa. Uroczystość św. Józefa przypadająca 19 marca jest okazją do ponownego zaproszenia mężczyzn w parafii do wspólnoty Bractwa św. Józefa.

5. Dzień Otwartych Drzwi w szkole w Nysie. Diecezjalne Gimnazjum i Liceum Humanistyczne w Nysie organizuje w dniu 22 marca 2014 r. w godz. 10.00 – 13.00 Dzień Otwartych Drzwi. Jest to placówka oświatowa prowadzona przez Diecezję Opolską, która w ostatnich latach zajmuje czołowe pozycje w ogólnopolskich rankingach szkolnych. W ramach Dnia Otwartych Drzwi będzie można m.in. spotkać się z dyrektorem szkoły, ks. Henrykiem Wolffem i kadrą nauczycielską, zwiedzić szkołę, dowiedzieć się o warunkach przyjęcia do niej i porozmawiać z uczniami. Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły.

6. Spotkanie formacyjne dla grup modlitewnych za kapłanów i tzw. „Margaretek”. Wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Opolu zaprasza wszystkich członków grup modlitewnych za kapłanów, a szczególnie należących do tzw. „Margaretek” na spotkanie formacyjne w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu w 3. Niedzielę Wielkiego Postu 23 marca b.r. W programie: Gorzkie Żale, konferencja, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza Święta i spotkanie przy stole. Rozpoczęcie w kaplicy seminaryjnej o godz. 15.00. Spotkanie poprowadzi ks. Janusz Iwańczuk.

7. Zakończenie nawiedzenia relikwii bł.Karoliny Kózkówny. W 4. Niedzielę Wielkiego Postu odbędzie się uroczystość zakończenia peregrynacji relikwii bł. Karoliny Kózkówny w diecezji opolskiej, która trwa od 18 września 2012 r. Program uroczystości:
15.30 – formowanie procesji przy ulicy Drzymały: krzyż, poczty sztanda-rowe, „kolory serc”, obraz i relikwie bł. Karoliny.
15.45 – procesja do kościoła na Eucharystię, przygotowanie
16.00 – Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Opolskiego, poświęcenie Rodzin Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, Te Deum, zawiązanie Wspólnoty Apostolskiej.

8. Rekolekcje formacyjne dla rolników w Raciborzu-Miedoni. W dniach 18-20 marca br. w Raciborzu Miedoni odbędą się rekolekcje dla rolników (mężczyzn). Zgłoszenia u ks. Mariusza Sobka, dyrektora DDF w Miedoni – tel. 32 4151386, e-mail: [email protected] lub u ks. Damiana Rangosza z Pietrowic Wielkich tel. 32 4198048.

9. Cykl spotkań formacyjnych dla Parafialnych Rad Duszpasterskich. W sobotę 22 marca rozpocznie się – organizowany rokrocznie przez wydział duszpasterski – cykl spotkań formacyjnych dla Parafialnych Rad Duszpasterskich. W ośrodku formacyjnym przy parafii NSPJ w Kluczborku spotkają się przedstawiciele parafii dekanatów: Dobrodzień, Gorzów Śląski, Kluczbork, Olesno i Zagwiździe. Kolejne spotkania zaplanowane są na kwiecień.

10. Pielgrzymka Maturzystów. Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Opolskiej na Jasną Górę odbędzie się 9 kwietnia 2014 (środa po V Niedzieli Wielkiego Postu a nie w środa po Wielkanocy). Rozpoczęcie o godz.11.00 Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich (zbiórka pod I stacją). Msza św. w intencji maturzystów o godz. 13.00 w Kaplicy Jasnogórskiej Zakończenie ok. godz. 14.30.

Propozycje duszpasterskie na Rok Rodziny:

11.Dzień Świętości Życia. W kontekst Roku Rodziny wpisuje się tegoroczny Dzień Świętości Życia. Jest on okazją do podjęcia dzieła modlitwy w intencji życia, zwłaszcza zagrożonego przez cywilizację śmierci i do podjęcia w parafiach Dzieła Duchowej Adopcji. Pomocą w tym mają być materiały przygotowane przez naszą Fundację Ochrony Życia, m.in. ulotki i deklaracje Duchowej Adopcji.

12. Kawiarenka dialogowa w Winowie. Rodziny zaangażowane w Dzieło Szensztackie wraz z Siostrami Szensztackimi organizują w Winowie Kawiarenkę Dialogową dla Małżonków „W poniedziałek wieczorem”. Kawiarenka dedykowana jest wszystkim małżonkom bez względu na staż lub poziom formacji, w szczególności tym, którzy nie pamiętają już, czym jest randka, bądź z gorzką ironią przyznają, że ich randki przybierają postać zakupów w hipermarketach. Kawiarenka ma być też pomocą we wdrożeniu w życie regularnych rozmów małżeńskich na tematy związane z małżeństwem. Najbliższe spotkanie: poniedziałek, 24.03.2014 r., od godz. 17:00, Dom Ojca w Winowie, ul. Prószkowska 12 (skrzyżowanie z ul. Ligudy). Organizatorzy proszą chętnych o rezerwację stolika na adres: [email protected] lub poprzez kontakt telefoniczny: 720 060 495. Uwaga! Nastąpi pewna zmiana organizacyjna: kawiarenka będzie czynna w godzinach od 17:00 do 21:00, a opiekę dla dzieci zapewniamy w godzinach od 17:00 do 19:00.

13. Spotkania małżeńskie. Uraduj się swoim małżeństwem. Serdecznie zapraszamy na Spotkania Małżeńskie – weekend, w czasie którego można przeżyć głębokie spotkanie z samym sobą, ze współmałżonkiem, z Bogiem, odnaleźć świeżość wzajemnych uczuć, odkryć, że nawet po wielu latach małżeństwa można się pełnej i głębiej kochać niż na jego początku… „Spotkania Małżeńskie” mają charakter dwudniowych wyjazdowych (weekend) rekolekcji zamkniętych. Najbliższe rekolekcje odbędą się od 11 do 13 kwietnia 2014 r. w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie. Początek w piątek o godz. 1700, zakończenie w niedzielę około godz. 15.00. Zgłoszenia i informacje: tel. 503 629 569 lub www.spotkaniamalzenskie.opole.pl

INNE KOMUNIKATY:

1. Rozważania Drogi Krzyżowej. Klerycy z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu przygotowali kolejny zbiór rozważań drogi krzyżowej. Tytuł tego tomiku to: „Z rodziną na drodze krzyżowej”. Alumni przygotowali rozważania dla dorosłych, rodzin, młodzieży, chorych i cierpiących rozpoznających powołanie i inne. Ich krótka, a zarazem bogata treść sprawia, że świetnie nadają się do wykorzystania w życiu parafialnym. W związku z trwającym w naszej metropolii Rokiem Rodziny, rozważania bardzo często dotykają tematu rodziny. Tomiki są dostępne w Wydawnictwie św. Krzyża w cenie 8 zł. Zachęcamy do nabycia.

Hanna Honisz
Asystentka Biura Prasowego Diecezji Opolskiej

Komentarze są zamknięte