W Warszawie stanie pomnik płk. Witolda Pileckiego

Redaktor

witold_pilecki_1Na dzisiejszej sesji Rady Miasta st. Warszawa jednogłośnie została przyjęta uchwała w sprawie budowy pomnika płk. Witolda Pileckiego.

Poinformował o tym Michał Czaykowski – Radny Miasta st. Warszawa i Przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego. Radny wskazał też przyszłą lokalizację pomnika. Monument ma stanąć…

…w północnej części pasa międzyjezdniowego al. Wojska Polskiego na przedłużeniu osi ul. Bitwy pod Rokitną w Dzielnicy Żoliborz. Pomnik usytuowany byłby zatem w pobliżu domu przy al. Wojska Polskiego 40, gdzie Witold Pilecki został aresztowany w 1940 r. przez hitlerowców.

pomnik pileckiego w warszawie

Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Związku Walki Zbrojnej / Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Świadomie dał się złapać w ulicznej łapance w celu rozpoznania sytuacji w obozie Auschwitz, skąd zbiegł po trzech latach. Autor pierwszych na świecie raportów o holokauście, tzw. „Raportów Pileckiego”. Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku był więźniem stalagu 344 Lamsdorf (pol. Łambinowice). Po wyzwoleniu obozu służył w 2 Korpusie Polskim we Włoszech. W październiku 1945 wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz 2 Korpusu. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

MZ
źródła: www.facebook.com/michal.czaykowski, www.pl.wikipedia.org

Komentarze są zamknięte