Małgorzata Todd: Wyrywanie wolności

Niezależna Gazeta Obywatelska

Pamieci-zolnierzy-wykletych-srodowiska-prawicowe-1 (1) (600x399)Przypominam, że dzisiaj właśnie, to jest 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Oni ponieśli najwyższą ofiarę za naszą – ciągle niestety niepełną – wolność. Zryw roku 1956, przez Węgrów okupiony krwią, Polakom przyniósł znowu nadzieję, która też sczezła. Pamiętajmy jednak, że to Solidarność obaliła komunizm w jego pierwotnej formie. Zostaliśmy, co prawda, jeszcze raz oszukani przy okrągłym stole, warto jednak o tym wszystkim pamiętać kibicując Ukraińcom w ich walce o wolność.

Dobrze, że obchody tego dnia z roku na rok są okazalsze i w coraz większej liczbie instytucji widoczne. W Warszawie Teatr Kamienica wystawił spektakl poetycko-muzyczny poświęcony naszym bohaterom.

Pora na wyciągnięcie wniosków. Nie warto tracić czasu na udawanie, że nic się nie stało i tolerowanie PRL-u bis. Demokracja jest ustrojem ułomnym, ale daje pewne możliwości przeciwstawieniu się pączkującemu totalitaryzmowi. Praca sejmu bywa często sprzeczna z polska racją stanu, bo podyktowana interesem grup nacisku.  Nierzadko tworzy się przepisy prawne wykluczające się wzajemnie. Przykładów można by znaleźć wiele, ale nie o to chodzi. Póki nie ma woli przecięcia tego węzła gordyjskiego, postarajmy się ugrać coś dla dyskryminowanej stale większości.

Zacznijmy może od próby wprowadzenia ordynacji wyborczej, która „zmusi” posła do pozostawania w łączności z wyborcami. Takim skutecznym mechanizmem może być system Jednomandatowych Okręgów Wyborczych z możliwością odwołania posła,  przez jego wyborców, w trakcie kadencji. Wiem, że zdania są podzielone co do skuteczności takiego rozwiązania, ale może warto podyskutować w szerszym gronie na ten temat.

Pozdrawiam – i do następnej soboty!

Małgorzata Todd

www.mtodd.pl lub http://sklep.mtodd.pl

P.S. 1) Nadal jest do wynajęcia 2-pokojowe umeblowane mieszkanie (37 m²) w Warszawie na Żoliborzu, w przystępnej cenie i z piękną panoramą za oknami. 5 minut do stacji Metro Dworzec Gdański. W pobliżu duży bezpłatny parking. Zainteresowanych proszę o kontakt e-mailowy, lub telefoniczny: 601 678 671.

 P.S. 2) W załączniku Odcinek 40. „Lekcji pokera”.

Komentarze są zamknięte