Polecamy: Polonia Christiana: styczeń – luty 2014

Autor Obywatelski

polonia_christiana_lutyNajnowszy numer dwu miesięcznika Polonia Christiana rozpoczyna tekst Sławomir Skiby wprowadzający w temat patologicznego przesłania współczesnej kultury elitarnej i pop kultury w III RP.

Drugi tekst autorstwa Piotra Doerre jest bardzo antyrosyjski. Autor tekstu uznaje, że konserwatywne inicjatywy Putina to tylko instrument budowy imperium euroazjatyckiego. W rzeczywistości Rosja jest przeżarta patologią – co roku zabijanych jest w Rosji 1.200.000 nienarodzonych dzieci, szerzy się narkomania, alkoholizm, choroby weneryczne, rozwody, bieda, 14.500 osób rocznie staje się ofiarą zabójstw, 40.000 ginie w wypadkach samochodowych. Elity współczesnej Rosji, zdaniem Doerre, to funkcjonariusze KGB lub GRU, podobnie cerkiew prawosławna składać się ma z funkcjonariuszy sowieckiej bezpieki, których interesuje tylko biznes. Pozytywny wizerunek Rosji na zachodzie mają promować tylko agenci.

Temat demonicznej Rosji kontynuuje na łamach dwumiesięcznika Maria Przełomiec opisując wykorzystywanie przez Rosję polityki energetycznej w budowie swojej pozycji imperialnej.

W kolejnych tekstach Grzegorz Braun ubolewa, że współcześni Polacy nie są przygotowani do odzyskania niepodległości tak jak ich przodkowie przed I wś, Krystian Kratiuk opisuje anty obywatelską politykę PO, a biskup Wiesław Mering wyznaje, ze jest zaskoczony laicyzacją i antyklerykalizmem w Europie.

Na łamach Polonia Christiana, w dość niezwykłym jak na konserwatywne pisma tekście, Jakub Majewski zachwyca się konserwatywnym obliczem gier komputerowych, a Monika Kacprzak autorka „Pułapek politycznej poprawności” opisuje kto stoi za szkodliwymi organizacjami pozarządowymi.

Bardzo optymistycznym artykułem na łamach dwumiesięcznika jest tekst Moniki Bartoszewicz o sukcesach chrystianizacji muzułmanów – co roku w Afryce 6.000.000 i w Azji 2.000.000 muzułmanów porzuca islam i zostaje chrześcijanami, miliony innych Afrykańczyków udają muzułmanów i są chrześcijanami. Dynamiczny rozwój chrześcijaństwa pokazuje fakt że 60 lat temu muzułmanie byli większością w Afryce, dziś stanowią tylko 33% mieszkańców Afryki. W 1900 roku na czarnym kontynencie było tylko 1.000.000 chrześcijan, dziś jest ich 330.000.000. Podobnie dynamicznie wzrasta liczba chrześcijan i spada muzułmanów w Azji. Pocieszające jest też to, że konwersje na islam są krótkotrwałe – 75% konwertytów w ciągu 3 lat porzuca islam, dodatkowo drugie i trzecie pokolenie muzułmanów w Europie się laicyzuje i ich tożsamość religijna jest tylko nominalna.

W kolejnych artykułach Marcin Jendrzejczak opisuje genezę i współczesność antynatalizmu, Kajetan Rajski demoniczne mamienia w Medjugorje, Temida Stankiewicz-Podhorecka i Kazimierz Braun patologie w teatrze III RP, Tomasz Żak swój niezależny teatr, Jerzy Wolak sukcesy teatrów prywatnych, Jerzy Wolak i Grzegorz Kucharczyk apokaliptyczny charakter XX wieku, Jacek Bartyzel i Roman Kochnowski szkodliwość demokracji, Kardynał Raymond Leo Burke kwestie powołania kapłańskiego, Filip Obara architekturę Andaluzji, Andrzej Solak historie rekonkwisty, Jacek Kowalski sztukę sarmacka, Krzysztof Gędłek bohaterską akcje AK, Jerzy Wolak malarstwo batalistyczne, Henryk Matysek sztukę średniowieczną, Grzegorz Kucharczyk komunę paryską.

Numer 36 Polonia Christiana kończą rozważania o sztuce Leonarda Przybysza, i rozważania o kuchni polskiej Adama Dworakowskiego.

Jan Bodakowski

Komentarze są zamknięte