Spotkanie z Ryszardem Bugajskim. Pokaz filmu „Urban tak i nie” w Warszawie

Autor Obywatelski

bugajski15 stycznia 2014 r. o godzinie 18.00 Oddział IPN w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie z reżyserem Ryszardem Bugajskim w ramach cyklu „Filmowe przesłuchanie historii. Ryszard Bugajski znany i nieznany”.

Tym razem zaprezentowany zostanie film dokumentalny: „Urban tak i nie”. Projekcji towarzyszyć będzie komentarz reżysera. Po filmie jak zwykle dyskusja na temat filmu. Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Poprowadzi je redaktor Piotr Zaremba.

Cykl odbywa się pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Polskie Radio 24, pamięć.pl (pismo i portal IPN), Kino Polska, TVP Historia, Tygodnik Do Rzeczy, Do Rzeczy Historia, Tygodnik Idziemy, Tygodnik wSieci, oraz portale: edukacjafilmowa.pl, filmpolski.pl, stopklatka.pl i wNas.pl.

Terminy kolejnych spotkań wraz z tytułami filmów

  • 12 lutego 2014 Clearcut
  • 12 marca 2014 Crazy Horse
  • 9 kwietnia 2014 Gracze
  • maj 2014 Przesłuchanie (wersja cyfrowa)

Ostatnie majowe spotkanie, podczas którego zaprezentowana zostanie cyfrowa wersja „Przesłuchania” odbędzie się w warszawskim Kinie Kultura. Wśród gości obok reżysera znajdą się aktorzy.

Wszystkie pokazy są bezpłatne. W przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenia.

Informacje i zgłoszenia:
Iwona Spałek tel. 22 860 70 28, [email protected]
Jacek Pawłowicz tel. 22 860 70 48 [email protected]

„Urban tak i nie” (1997), film dokumentalny, reżyseria i scenariusz Ryszard Bugajski, 42 ’
Jerzy Urban jest budzącą najbardziej skrajne opinie, postacią w polskim krajobrazie. Ma wielu zwolenników oraz równie licznych przeciwników i zażartych wrogów. Autora filmu interesuje przede wszystkim stosunek Urbana do wolności słowa. Już jako szef „Nie” był oskarżany o rozpowszechnianie pornografii oraz publikowanie tajnych dokumentów MSW. Kolejnych kilkanaście spraw wytoczono przeciw „dziennikowi cotygodniowemu” z powództwa cywilnego. Czy rzeczywiście Jerzy Urban jest nieustraszonym bojownikiem o wolność słowa, swobodę obyczajów i prawa człowieka? Przecież w czasach stanu wojennego reprezentował jeden z najbardziej represyjnych, zamykających ludziom usta, reżim w powojennych dziejach Polski. Bohater filmu od lat neguje wszelkie autorytety, nie liczy się z cudzymi opiniami. Atakowany i obrażany rozkwita, ignorowany – sam przystępuje do kontrataku nie przebierającego w środkach. Jakimi kieruje się pobudkami, jakie cele mu przyświecają? Czy uznaje jakikolwiek spójny system wartości? Autor filmu próbuje zyskać odpowiedzi na te i podobne pytania od Jerzego Urbana, jego znajomych i współpracowników oraz rozmówców z ulicznej sondy. Wypowiedzą się także profesor Ewa Łętowska, profesor Tomasz Goban-Klass oraz pełnomocnik redaktora „Nie”, mecenas Eugeniusz Baworowski. (źródło: www.tvp.com.pl)

Iwona Spałek

Komentarze są zamknięte