Rozjaśnij dzieciom przyszłość

Autor Obywatelski

swiece_CaritasCo roku Caritas rozprowadza ok. 3 mln świec w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W tym roku ta największa akcja Caritasu obchodzi jubileusz – odbywa się po raz dwudziesty, tym razem pod hasłem: „Rozjaśnij dzieciom przyszłość”.

Od czternastu lat akcja ma charakter ekumeniczny – uczestniczą w niej obok Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom wystartowało w 1993 r. – wtedy pod nazwą „Bożonarodzeniowa Świeca Caritas”. Na terenie zaledwie kilku diecezji rozprowadzono wówczas ok. 260 tys. świec. Symbolem akcji była świeca z napisem Caritas – miała ona stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników do przyjęcia Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy. Rok później w całym kraju rozeszło się już niemal 2 mln świec. Rekord padł w 2003 r., gdy Polacy kupili ok. 4,5 mln świec, wydając na nie 14 mln zł. Wpływy uzyskane z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przeznaczone są na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Caritas przeznacza też 10 groszy z każdej świecy na pomoc dzieciom z zagranicy – w tym roku dla dzieci z Syrii.

Wigilijne_dzielo_pomocy_dzieciom

Akcję można wesprzeć kupując wigilijną świecę Caritas, wysyłając sms z hasłem „POMAGAM” na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub przez wpłatę na konto Caritsa.

oprac. mw

Komentarze są zamknięte