Koncert Srebnej Batuty w Filharmonii Opolskiej

Autor Obywatelski

DiakunW piątek 13 grudnia o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej odbędzie się niezwykły koncert Marzeny Diakun – prawnuczki Augustyna Kośnego.

Marzeny Diakun to zdobywczyni Srebrnej Batuty na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. To pierwszy Polak (w dodatku kobieta), która w 33-letniej historii Konkursu Fitelberga zdobyła tak wysokie miejsce.

W programie koncertu:

  • J. Brahms Koncert skrzypcowy D – dur op. 77
  • W. A. Mozart 39 Symfonia Es-dur
  • Piotr Prysiażnik – skrzypce

Marzena Diakun w 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno–operową Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego we Wrocławiu. Była stypendystką Ministra Kultury. W 2006 roku ukończyła studia podyplomowe w klasie prof. Urosa Lajovica na Uniwersität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.
Jest laureatką II nagrody „Srebrnej Batuty” na IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (2012) oraz II nagrody na prestiżowym 59 Konkursie Dyrygenckim w ramach Festiwalu „Praskiej Wiosny” (2007). Jest również finalistką Międzynarodowego Konkursu dla Dyrygentów im. W. Lutosławskiego (2006) oraz półfinalistką Quadaques Competition w Barcelonie i Donatella Flick Competition w Londynie (2008).
W 2010 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie, promotorem pracy był prof. Tomasz Bugaj. Od 2011 roku jest adiunktem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Oprac: Inf. pras., mw

Komentarze są zamknięte