Exodus z Polski niestety trwa nadal

Redaktor Obywatelski

Londyn1. Wczorajsza Rzeczpospolita opublikowała artykuł informujący o tym ,że Główny Urząd Statystyczny (GUS), opóźnia publikację danych dotyczących emigracji z Polski, ponieważ nie chce tymi informacjami zaszkodzić Platformie, która walczy o utrzymanie na stanowisku prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Rzeczywiście wydaje się, że w tej sprawie jest coś na rzeczy, ponieważ do tej pory coroczne informacje GUS-u, dotyczące emigracji z Polski, były publikowane we wrześniu każdego roku.

Niestety jak można się domyślać, nie są to dane korzystne dla naszego kraju, exodus z Polski trwa w najlepsze.

Według Rzeczpospolitej, która dotarła do danych GUS, na koniec 2012 roku poza Polską było 2 miliony 130 tysięcy naszych obywateli ,którzy wyemigrowali po otwarciu granic w maju 2004 roku, po wejściu naszego kraju do UE.

W ostatnich latach te wyjazdy z kraju niestety znowu się nasiliły. W 2011 roku przybyło znowu 60 tysięcy emigrantów z Polski, a w 2012 roku kolejne 70 tysięcy.

2. Wyjeżdżają głównie ludzie młodzi. Na ponad 2 mln Polaków, którzy opuścili nasz kraj w ostatnich latach, około 1,4 mln to ludzie do 39 roku życia w tym blisko 230 tysięcy to dzieci do 15 roku życia.

Jak wyliczył GUS najliczniejszą grupą pośród ponad 2 mln emigrantów z Polski to ludzie w wieku 25-34 lata, których jest blisko 730 tysięcy, a więc ponad 1/3 wszystkich tych korzy wyjechali z naszego kraju.

Jest to grupa, która rekrutuje się z roczników, w ramach których łącznie w Polsce przyszło na świat 6 milionów 850 tysięcy dzieci, co oznacza, że wyemigrowało z Polski 10,6% wszystkich urodzonych wtedy osób.

3. Ale to niestety nie koniec, niepomyślnych danych związanych z migracją Polaków. Według badań prowadzonych przez prof. Krystynę Iglicką, eksperta polskiego rządu ds. polityki migracyjnej, wyjazdy z Polski, będą trwały nadal.

Według tych badań w kolejnych 5 latach jeżeli nie zmieni się w sposób zasadniczy polityka rządu wobec młodego pokolenia, wyjedzie z Polski na stałe jeszcze przynajmniej od 500 do 800 tysięcy młodych ludzi.

Z przeprowadzonych ankiet wśród ludzi młodych wynika bowiem, że aż 64% z nich uważa, że tylko praca i życie za granicą, stwarza dla nich jakąkolwiek szansę na przyszłość, możliwość założenia rodziny i zdobycia mieszkania. Pozostanie w Polsce nie daje nawet nadziei na osiągnięcie tego wszystkiego.

4. Jak ustaliła Rzeczpospolita, od 1 stycznia 2014 roku zgodnie z wymogami Eurostatu, osoby przebywające ponad rok (tzw. rezydenci), zostaną zaliczone do ludności krajów w których przebywają.

Z tych ponad 2 milionów Polaków przebywających za granicą, już 1,6 miliona mieszka tam dłużej niż rok.

W związku z tym dla Polski przyjęta zostanie liczba ludności wynikająca z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny w 2011 roku.

GUS ustalił, że po uwzględnieniu wspomnianych wyżej wymogów Eurostatu, jest nas tylko 37 mln i ta liczba mieszkańców Polski, zostanie wprowadzona do europejskiej statystyki już od następnego roku.

5. Rzeczywiście publikacja takich danych przez GUS we wrześniu, byłaby swoistym posumowaniem 6 letnich rządów Donalda Tuska i Platformy w Polsce.

Przypomnijmy tylko, że w kampanii wyborczej 2007 roku Donald Tusk jeździł do Anglii i Irlandii i deklarował przygotowanie programów zachęcających Polaków do powrotów do ojczyzny.

Okazuje się, że w ostatnich latach nie tylko tych powrotów nie było ale exodus z Polski młodych ludzi jeszcze przyśpieszył.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

Komentarze są zamknięte