„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – rozdano nagrody

Autor Obywatelski1

nnw_plakat_04_pionW dniach 19-21 września już po raz piaty odbył się w Gdyni Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. W konkursie głównym wzięło udział 18 filmów. Nagrodę główną – złoty opornik – otrzymał Jerzy Bojanowski za film „Bagaż Strachu”. Jest to historia trójki przyjaciół – Janusza Krupskiego, Wojciecha Budkiewicza i Pawła Nowackiego, którzy byli prekursorami kolportażu wolnej prasy i wolnego słowa w czasach PRL. II nagrodę otrzymał film „Było sobie miasteczko…” w reżyserii Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego, a trzecia nagroda przypadła filmowi „Pani Weronika i jej chłopcy” w reżyserii Artura Pilarczyka.

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę „Źródło”, jako sposób docenienia historyków, którzy inspirują twórców do pracy nad filmami opowiadającymi o polskiej historii. Laureatem został dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN koordynujący prace ekshumacyjno – identyfikacyjne na cmentarzu powązkowskim w Warszawie. Prace te stały się inspiracją do filmu „Kwatera Ł” wyreżyserowanego przez Arkadiusza Gołębiewskiego.

Jury przyznało także wyróżnienia dla filmów: „Wyrok” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego oraz „Wygrane życie łączniczki” w reżyserii Marka Widarskiego. W sposób specjalny uhonorowano dwie kobiety: Panią Weronikę Sebastianowicz – prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi oraz „za wierność Polsce” pani Ewie Kubasiewicz. Nagrodę im. Janusza Krupskiego otrzymali Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski za film „Było sobie miasteczko…”.

  1. Irena
    | ID: 1c06544f | #1

    Gratulacje dla zwyciezców jak równiez uczestnikom. Gratulacje dla pomysłodawców.Dzieki.

Komentarze są zamknięte