Portal „Jak to zrobić” radzi: Gackiem w krwiopijcę!

Redaktor

nietoperz gacekNadchodzi gorący sezon letni – prażące słońce, ciepłe wieczory, miłe i romantyczne spacery, nocne imprezy i… plaga komarów. Ostatnie powodzie, które przetaczają się przez kraj, jedynie zwiększą populację tych małych, denerwujących krwiopijców. Jest jednak sposób!

Wiele firm proponuje różne, czasem dość niezwykłe, rozwiązania problemów z komarami. Promują na przykład specjalne wtyczki zapachowe, które zabijają komary. Istnieje na rynku także cała paleta sprejów, dezodorantów, perfum, kremów, proszków, szamponów i innych odstraszaczy komarów, oraz środków uśmierzających swąd po ukąszeniach. Z doświadczenia jednak wiemy, że zawsze się choć jeden komar przedrze, a wtedy noc mamy z głowy. Ponure, ciche bzyczenie w ciemnym pokoju, jest dla wielu niczym dźwięk młota pneumatycznego, skutecznie ściągającego sen z powiek.
Jednak portal jak-to-zrobic.pl zaproponował świetny, oryginalny, a zarazem zgodny z naturą środek zaradczy, przeciwko komarom. Nie jesteśmy skazani na całonocne polowania na krwiopijców z gazetą w ręku! No bo, dlaczego przeciwko nim nie wykorzystać samej natury – jakiegoś gatunku, który wprost uwielbia komary…? Chodzi o istotę, która w wielu kulturach kojarzy się z ciemną nocą i mrocznymi siłami. Otóż portal jak-to-zrobic.pl zachęca nas, by zaprząc do pomocy… nietoperze! Te niepozorne, ale jakże żarłoczne gacki, potrafią pożreć w ciągu jednej nocy kilkaset wampirzyc (tylko samice komara (te małe) ssą krew)! Jest to wynik nieporównywalnie lepszy, od najwspanialszych nawet środków chemicznych. I w dodatku – całkowicie zdrowy dla nas, naszych dzieci, zwierząt i otoczenia, a także… o wiele tańszy.
Autor materiału na wspomnianym wyżej portalu, wpadł na niezwykły pomysł, aby stworzyć coś, na kształt domków dla ptaków – tyle, że te by były specjalnie zaprojektowane dla całych rodzin nietoperzy. Cała rodzinka, która zagościłaby na stałe w pobliskim parku, lub na bliskim naszego domu drzewie, skutecznie odstraszyłaby i wręcz pożarła komary.
Jest jednak jeden warunek (poza tym, że klatka powinna być mniej więcej wykonana według wzorca): domek musi być umieszczony w miejscu cichym, na tyle dobrym, by gacki nie bały się w nim zadomowić. Normalnie śpią w starych, opuszczonych domach, piwnicach, dziuplach i grotach – wszędzie tam, gdzie nie krzątają się tłumy ludzi. To zła wiadomość dla czytelników z centrum wielkiego miasta. Ale cóż – nie da się wszystkim dogodzić.

Należy pamiętać, iż nietoperze są nad wyraz skuteczne i ubogacają nocne przechadzki po parku. I pomimo, iż wśród niektórych z nas wciąż wywołują złe skojarzenia – ze względu na to, iż są zwierzętami nocnymi – może czas, by zastanowić się nad „zaprzyjaźnieniem“ się z nimi? „Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem“, a każdy chyba przyzna, iż komary to wróg i zmora najlepszych i najmilej spędzanych wieczorów.

Maciej Kałek
www.facebook.com/Narodowykatol

Sposób na wykonanie budki, znajdą Państwo tutaj:
http://www.jak-to-zrobic.pl/index.php/a/3/b/11/c/51/d/157/id/1055

Komentarze są zamknięte