„Przypomnijmy o Rotmistrzu” w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

zaproszenie - Pilecki -13-05-201313 maja przypada 112 rocznica urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym dniu już po raz drugi w Opolu odbędą się uroczystości upamiętniające Rotmistrza, zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji: Przypomnijmy o Rotmistrzu.

Rotmistrz Witold Pilecki to postać szczególna: żołnierz AK, ochotnik do Auschwitz, organizator ruchu oporu w obozie zagłady, autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Po zakończeniu II wojny światowej i przejęciu władzy w Polsce przez komunistów pozostał w konspiracji i kontynuował walkę o niepodległą Polskę. 8 maja 1947 roku Witold Pilecki został aresztowany i osadzony w więzieniu na Rakowieckiej. Po okrutnym śledztwie i pokazowym procesie tzw. „grupy Witolda” został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano dnia 25 maja 1948 roku poprzez strzał w tył głowy.

W tym roku opolskie uroczystości odbędą się w parku przy Pl. Wolności i będą miały charakter widowiska plenerowego. W programie m.in.: projekcja fragmentów filmów, prezentacja archiwalnych zdjęć, przedstawienie epizodów z życia Rotmistrza Pileckiego, dyskusja.

Zapraszamy serdecznie w poniedziałek 13 maja o godz. 20.00 na Plac Wolności w Opolu na wyjątkowy multimedialny pokaz poświęcony Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Autor: Karina Piechota

Komentarze są zamknięte