Bardzo droga ziemia na Opolszczyźnie

Redaktor Obywatelski

uprawa pole sojaJak się okazuje ceny ziemi rolnej w Opolskiem osiągają rekordowe ceny. Do tej pory ceny gruntów rolnych nie osiągały takich pułapów. W tym roku w regionie do sprzedania jest 10 tys. hektarów – czytamy na portalu wpolityce.pl.

Rekordowo drogą ziemię sprzedano w tym roku pod Prudnikiem. Nabywca za hektar zapłacił 105 tys. zł. Jeszcze więcej kosztował hektar pod Raciborzem (choć ziemia leży na terenie woj. śląskiego to zarządza nią opolski ANR) – aż 126 tys. zł.

Jest kilka powodów rosnących cen nieruchomości rolnych. To jest ostatni rok, kiedy rolnicy mogą korzystać z preferencyjnych pożyczek w ANR, oprocentowanych jedynie na 2 proc. w skali roku – donosi portal wpolityce.pl.

Najczęściej w ziemię inwestują teraz rolnicy mający gospodarstwa średniej wielkości, którzy chcą powiększyć swój areał. W 2013 r. opolski oddział ANR chce sprzedać 10 tys. hektarów ziemi, z czego 6,5 tys. będzie wystawiona w przetargach ograniczonych, czyli pierwszeństwo w zakupie będą mieć rolnicy. Jeśli ziemia nie zostanie sprzedana, wówczas będzie wystawiona w przetargach nieograniczonych.

wpolityce.pl, gop

Komentarze są zamknięte