Polecamy film „Ja jedna zginę. Inka 1946” [wideo]

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Danuta Siedzikówka ps. "Inka" [wikipedia.pl]Historia opowiada o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK, mjr Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki” . Jednym z zarzutów jakie jej postawiono było mordowanie rannych jeńców z UB – ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie.

Wojciech Tomczyk już wcześniej sięgał do tematów z czasów PRL-u w dramacie „Wampir” ukazującym sprawę budzącego liczne wątpliwości procesu Zdzisława Marchwickiego. W swojej nowej sztuce Tomczyk przypomniał o morderstwie sądowym popełnionym na młodej, niezłomnej patriotce. „Niech żyje Polska!” miała zakrzyknąć „Inka” tuż przed wyrokiem. Wedle innej relacji po aresztowaniu napisała do swojej babci więzienny gryps: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Została rozstrzelana rankiem 28 sierpnia 1946 r. W roli tytułowej „Inki” po raz pierwszy na ekranie pojawiła się Karolina Kominek-Skuratowicz.

17-letnia Danuta Siedzikówna, sierota, wśród partyzantów znana jest pod pseudonimem „Inka”. Udziela pomocy także pobitym przeciwnikom, opatrując rannych milicjantów i ubeków. 13 lipca 1946 roku zostaje wysłana przez ppor. Olgierda Christę „Leszka” z misją do Gdańska, po zaopatrzenie medyczne dla szwadronu. Na skutek zdrady byłej łączniczki „Łupaszki”, Reginy, kilka dni później, 20 lipca 1946 r., „Inka” wpada w ręce UB. Zostaje umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. Mimo brutalnego śledztwa dziewczyna nie ujawnia żadnych istotnych informacji. Rozpoczyna się krótka, ledwo trzygodzinna rozprawa. Na podstawie fałszywych i absurdalnych oskarżeń, składanych przez często zastraszonych świadków, dziewczyna zostaje oskarżona o nakłanianie do rozstrzelania dwóch funkcjonariuszy UB podczas akcji szwadronu w Tulicach. 3 sierpnia 1946 r. zapada wyrok: śmierć. Choć obrońca z urzędu namawia „Inkę” na podpisanie listu z prośbą o ułaskawienie do prezydenta Bieruta, dziewczyna odmawia. Wkrótce staje przed plutonem egzekucyjnym…

scenariusz: Wojciech Tomczyk
reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz

obsada:
Karolina Kominek-Skuratowicz (Inka (Danuta Siedzikówna)
Michał Kowalski (Stawicki)
Kinga Preis (Maria)
Lech Mackiewicz (Jerzy)
Agnieszka Podsiadlik (Regina)
Wojciech Czerwiński (Kulikowski)
Piotr Jankowski (Anderman)
Małgorzata Oracz (Pani)
Maciej Brzoska (Konus)
Filip Cembala (Poker)
Kazimierz Mazur (Mazur)
Adam Graczyk (Czajka)
Sławomir Lewandowski (Fotograf)
Marta Kalmus (Pani Tarasiewicz)
Chrystian Kamiński (Chłopak)
Marta Chodorowska (Jadzia Mikołajewska)
Katarzyna Rabczuk (Helena Mikołajewska)
Karina Iwaszko (Strażniczka)
Wioletta Nawrocka (Strażniczka II)
Michał Buczek (Dowódca)
Jakub Drewa (Barman)
Piotr Bala (Ratajczyk)
Krzysztof Skonieczny (Borkowski)
Jarosław Boberek (Bablich)
Jacek Malarski (Adamski)
Wojciech Namiotko (Ubek)
Helena Marek (Żona milicjanta)
Grzegorz Wolf (Sędzia)
Marcin Drelicharz (Prokurator)
Rafał Leszczyński (Sędzia II)
Andrzej Pieczyński (Mecenas)
Agata Nowicka (Asystentka)
Paweł Kowalski (Ksiądz)
Paweł Czajka (Ubek)
Piotr Plichta (Ubek II)
Arkadiusz Brykalski (Suchocki)
Maciej Aszemberg (Lekarz)
Mariusz Żarnecki (Zagończyk)
Dariusz Siastacz (Wójcik)
Michał Nowaczyk (Młody Nowicki)
Stanisław Michalski (Stary Nowicki)
Michał Brusznicki, Daniel Degórska, Jerzy Krzyżak, Bronisław Niemczyk, Damian Płotka

Oprac. PZ

  1. jas
    | ID: d7dbcd70 | #1

    „Żona szczęśliwie ostrzegła napotkaną „Inkę” Dankę Siedzikównę, sanitariuszkę 5. Brygady AK, idącą na melinę przy ulicy Moniuszki. „Inka” wyjechała z Olsztyna, ale i tak nie ustrzegła się zdrady „Reginy”. W niedługim czasie, 20 lipca, została aresztowana w Gdańsku i zamordowana.” Więcej w „Byliśmy jedną rodziną” D. Jarosińskiego w Debacie http://www.debata.olsztyn.pl/images/stories/archiwum/debata%2065.pdf

  2. kominiarz
    | ID: cc983208 | #2

    Niedawno ukazała się książka „Inka. Zachowałam się jak trzeba” wraz z płytą DVD na której jest właśnie ten film. Książka dostępna w wielu księgarniach m.inn : http://www.poczytaj.pl/251623 Do ściągnięcia ze strony o żołnierzach wyklętych jest również broszura o „Ince” z licznymi fotografiami. Warto wydrukować:) Raczej jest już niedostępna do nabycia w IPN
    http://podziemiezbrojne.blox.pl/html/1310721,262146,169.html?4 (piąta pozycja książkowa od góry)

  3. z Niemodlina
    | ID: 21255d2f | #3

    Ja nie używam fejsbuka, ale Ci którzy używają nich poprą apel!!!! http://www.facebook.com/events/534705559884924/?ref=3 <—– Podaj dalej!!!!

Komentarze są zamknięte