Prześladowania chrześcijan w Egipcie. Można dostać nawet 15 lat więzienia!

Redaktor Obywatelski

Egipska rodzina została skazana na 15 lat więzienia ponieważ przeszła z islamu na chrześcijaństwo – alarmują obrońcy praw człowieka. Według Międzynarodowego Towarzystwa Praw Człowieka (IGFM), wyrok zapadł w niedzielę w mieście Biba w Górnym Egipcie.

Towarzystwo poinformowało też o skazaniu siedmiu urzędników – każdego na pięcioletnie pozbawienie wolności – za pomoc w zamianie nazwisk i przynależności religijnej w dokumentach. Ta sprawa stanowi dowód, że w Egipcie nie ma wolności religijnej – uważa IGFM.

Według informacji IGFM, Nadia Mohamed Ali, matka siedmiorga obecnie już pełnoletnich dzieci, była niegdyś chrześcijanką, a przed 23 laty przeszła na islam. Po śmierci męża w 1991 roku, przez kilka lat rozważała powrót wraz z dziećmi na chrześcijaństwo, co jednak w prawie islamskim nie jest możliwe.

Wyrok stanowi drastyczne złamanie obowiązujących umów międzynarodowych – zwraca uwagę IGFM. Organizacja, której siedziba mieści się we Frankfurcie nad Menem, zaapelowała do rządu Niemiec, aby interweniował u prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego o uwolnienie rodziny. „Umowy są po to, aby ich przestrzegać, nawet wówczas, gdy kolidują z archaiczną wykładnią prawa islamskiego” – stwierdził rzecznik IGFM Martin Lessenthin.

Stefczyk Info, KAI, gp

Komentarze są zamknięte