Komisja Europejska zaleciła usunięcie z projektu monety o nominale 2 euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego krzyży na ich ornatach i aureol nad ich głowami. Episkopat nie kryje oburzenia.
Projekt monety o nominale 2 euro autorstwa Miroslava Hrica, która zostanie wprowadzona do obiegu w maju przyszłego roku przez Narodowy Bank Słowacki (NSB) w związku z 1150. rocznicą przybycia obu świętych na Morawy, został zmieniony – oznajmiła rzecznik Narodowego Banku Słowackiego.
Przedstawia on teraz dwóch świętych, między którymi stoi podwójny krzyż, występujący m.in. w godle Słowacji. Jednak z ich ornatów zniknął znak krzyża, a znad ich głów – aureole. Rzecznik NSB Petra Pauerova powiedziała słowackiemu dziennikowi “Pravda”, że “Komisja Europejska, przychylając się do »propozycji niektórych krajów Wspólnoty«, zaleciła usunięcie wspomnianych atrybutów z pierwotnego projektu monety”.
– Ponieważ moneta zostanie dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro, projekt powinien respektować zasady “neutralności religijnej” – wyjaśniła Pauerova.
O usunięciu atrybutów ze słowackiej monety poinformowały publiczne stacje telewizyjne i radiowe na Słowacji.
Słowacki Episkopat w wydanym oświadczeniu nie zawahał się użyć słowa “hańba”. – Rezygnację z podstawowych atrybutów towarzyszących wyobrażeniom świętych Cyryla i Metodego uznajemy za brak respektowania chrześcijańskich tradycji Europy – stwierdził z oburzeniem rzecznik Episkopatu ks. Jozef Kovaczik. Jak dodał, o tym, że oba symbole nie znajdą się na dwueurowej monecie, Episkopat dowiedział się z mediów.
– W roku 1988, przed aksamitną rewolucją, wierni na Słowacji ryzykowali życiem, głosząc naukę obu świętych. Czy naprawdę żyjemy w państwie prawa, czy w systemie totalitarnym, gdzie dyktują nam, jakimi atrybutami mamy się posługiwać? – zadał pytanie ks. Kovaczik, przypominając, że Słowacja jest krajem katolickim.
Święty Cyryl (926-869) i św. Metody (815-885) byli pierwszymi misjonarzami Słowiańszczyzny. To właśnie im słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie wiary chrześcijańskiej i jej zakorzenienie w kulturze.
Papież Jan Paweł II nadał im tytuł patronów Europy.
W ikonografii święci przedstawiani są w strojach pontyfikalnych jako biskupi greccy lub łacińscy. Ich atrybutami są: krzyż, księga i rozwinięty zwój z alfabetem słowiańskim.