Jubileusz 260-lecia nauczania gimnazjalnego w Głubczycach

Niezależna Gazeta Obywatelska

źródło: http://dolny-slask.org.pl/foto/160/160512.jpg

Niewiele miast, których liczba mieszkańców wynosi zaledwie kilkanaście tysięcy, może poszczycić się taką historią szkolnictwa średniego jak Głubczyce. W tym niewielkim mieście powiatowym leżącym na południowych kresach Opolszczyzny odbyły się uroczystości związane z 260-leciem kształcenia gimnazjalnego.

Świętowanie jubileuszu rozpoczęto wczorajszym otwarciem wystawy pt. „€œKariery głubczyckich Hollaendrów” mieszczącej się w Muzeum Ziemi Głubczyckiej w Ratuszu. Historię swoich przodków opowiedziała Anja Holleander, która specjalnie na te okazję przyjechała wraz z rodzina z Holandii.

W dniu 29 września, o godzinie 10:30, w auli szkolnej miała miejscem uroczysta akademia. Popołudniu w Kościele Parafialnym p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbył się koncert oratoryjny z udziałem solistów (Natalia Eckert – sopran, Kamil Zdebel – tenor, Jan Dolny -€“ bas), Chóru Mieszanego Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Głubczycach (pod dyrekcją Tadeusza Eckerta), Chóru Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego „CAPRICOLIUM” w Głuchołazach (pod dyrekcją Jana Dolnego) oraz Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Opolu (pod dyrekcją Huberta Prochoty).

 

Przeszłość szkoły w kilku zdaniach

Po zakończeniu wojen śląskich mieszkańcy przypadłych Prusom Głubczyc zostali oddzieleni granicą od Opawy i Ołomuńca, co niekorzystnie wpłynęło na możliwość edukowania się w tych miastach. W związku z tym 3 lipca 1750 r. Głubczyczanie złożyli na ręce magistratu prośbę skierowaną do władz o utworzenie gimnazjum w ich mieście. Koncesja królewska została przekazana 31 października 1751 r. Instytucja zajęła mury świeżo rozbudowanego klasztoru franciszkańskiego. W pierwszym roku pracy „Książęce Gimnazjum” posiadało 3 klasy, do których uczęszczało 122 uczniów. Pracą nauczycielską zajęli się 3 franciszkanie. W roku szkolnym 1802/1803 kadrę pedagogiczną stanowiło już 8 profesorów, którzy pod swoją opieką mieli 200 uczniów.

W latach 1883-1907 pracę w Gimnazjum rozpoczął wybitny działacz społeczny Wielkopolski i Śląska dr Stanisław Karwowski. Nauczał j. polskiego, historii i geografii. Był autorem ponad trzystu prac i rozpraw naukowych. W szkole założył koło filaretów, w ramach którego studiował z uczniami m.in. dzieła Adama Mickiewicza (kilkadziesiąt lat później wieszcz został obrany patronem szkoły).

Drugim znanym nauczycielem głubczyckiej placówki był pochodzący z podgłubczyckich Gołuszowic Johannes Reinelt, znany również pod pseudonimem „Philo vom Walde” (po polsku „Filozof z lasu”), uważany za jednego z najwybitniejszych twórców gwarowej literatury śląskiej. Był nauczycielem urodzonego w Sułkowie koło Baborowa znanego badacza gwar śląskich, pedagoga, a w międzywojniu dyrektora katowickich szkół Feliksa Steuera.

Pod koniec XIX w. zły stan techniczny budynku gimnazjum skutkował zbudowaniem nowego gmachu szkoły, który oddano do użytku w październiku 1902 roku. Po zakończeniu II wojny światowej naukę wznowiono już 3 września 1945 w ramach Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnego w Głubczycach. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci szkoła kilkakrotnie zmieniała swoją nazwę oraz profil. Obecna nazwa placówki to Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach.

Ciekawostką jest, iż 15 lat temu pierwszy gmach głubczyckiego gimnazjum (przy klasztorze oo. Franciszkanów) odzyskał charakter placówki pedagogicznej. Mieści się tam Franciszkański Ośrodek Pomocy Dzieciom, będący świetlicą środowiskową.

W niedzielę (30 września) o godzinie 11:00, w ramach jubileuszu, w Kościele Parafialnym pw. NNMP w Głubczycach, zostanie odprawiona Msza św. w intencji szkoły, pracowników i absolwentów.

Autor: MŻ

(źródła: www.lo.glubczyce.pl, www.chorloglubczyce.wodip.opole.pl)

Komentarze są zamknięte