Dziś otwarcie cmentarza katyńskiego w Bykowni. Spoczywa na nim 3,5 tys. polskich ofiar Stalina

Niezależna Gazeta Obywatelska

Dzwon Pamięci w Bykowni uderzy dziś po raz pierwszy. Na Ukrainie zostanie otwarty Polski Cmentarz Wojenny. W uroczystościach wezmą udział prezydenci Polski i Ukrainy.

Prezydent Bronisław Komorowski wspólnie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem weźmie w piątek udział w uroczystości otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza
Wojennego w Kijowie-Bykowni. Spoczywa na nim prawie 3,5 tys. polskich ofiar NKWD, zabitych z rozkazu Stalina.

Nekropolia w Kijowie-Bykowni jest czwartym cmentarzem katyńskim, po otwartych w 2000 roku cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie. W Bykowni pochowano 3435 polskich obywateli – ofiary zbrodni katyńskiej z tzw. listy ukraińskiej, którzy – tak jak jeńcy obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie – zginęli w 1940 r. z rozkazu sowieckiego politbiura z Józefem Stalinem na czele.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która odpowiadała za budowę cmentarza, podkreśla, że ma on być czytelną przestrogą dla przyszłych pokoleń przed totalitaryzmami.

Na cmentarzu w Bykowni znalazły się m.in.: ołtarz z nazwiskami ofiar, Dzwon Pamięci oraz symbole religijne podkreślające wielowyznaniowy charakter II Rzeczpospolitej: krzyże łaciński i
prawosławny, gwiazda Dawida i półksiężyc. Ponadto na terenie nekropolii rozmieszczono indywidualne tabliczki – epitafia ofiar, zawierające m.in. stopień wojskowy, datę i miejsce urodzenia, przydział służbowy, zawód, funkcję państwową lub społeczną.

W uroczystości otwarcia cmentarza wezmą udział krewni ofiar, m.in. z Federacji Rodzin Katyńskich, którzy na Ukrainę udali się pociągiem specjalnym. Rodziny katyńskie podkreślają, że uroczystość w Bykowni jest dla nich „realnym pogrzebem ojców i dziadków”. Podczas otwarcia nowej katyńskiej nekropolii wspólnie z prezydentem Polski wezmą udział w mszy świętej celebrowanej przez prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Następnie duchowni dokonają aktu poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego, po którym prezydent uruchomi po raz pierwszy znajdujący się na cmentarzu Dzwon Pamięci.

W Bykowni, największym cmentarzu ofiar komunizmu na Ukrainie, oprócz Polaków zamordowanych w zbrodni katyńskiej, spoczywają też ofiary stalinowskiego Wielkiego Terroru z lat 1937-1938, przede wszystkim Ukraińcy, ale też przedstawiciele innych narodowości. Liczbę pochowanych tam ludzi szacuje na 100-120 tys.

pap/ansa/wpolityce.pl

Komentarze są zamknięte