Podwodne sprzątanie kamionki w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

W weekend sprzątano dno kamionki Piast przy ul. 1 maja w Opolu oraz jej otoczenie. Organizatorami akcji byli nurkowie opolskich klubów. Przyłączyli się również strażacy z OSP Opole – sekcja ratownictwa wodnego. Dopisali harcerze z drużyny żeglarskiej od druhny Markuszewskiej. Obecny był Bank Ochrony Środowiska. Akcja została objęta patronatem Urzędu Miasta Opola.

A swoją drogą, czego to ludziska nie wrzucają do wody: opony samochodowe, kosze i duże pojemniki na śmieci, klosze lamp, stare części samochodowe, butelki po wypitecznościach, pralki, lodówki. W tym roku trafił się odkurzacz. Na dnie spoczywa też stary maluch 126p. Niestety jest mocno przerdzewiały, a blacha na nim pęka jak papier przy dotknięciu ręką.

Najwięcej śmieci leży na dnie kamionki od strony garaży. To wiele wyjaśnia. Nurkowie najwięcej problemów mieli z oponami od traktorów.Pewnie jeszcze długo pozostaną na dnie, gdyż ich wydobycie wymaga ciężkiego sprzętu.

Akcja „Sprzątanie świata ‚2012” ma wymowę edukacyjną. Uświadamia nam wszystkim, że powinniśmy dbać o swoje otoczenie w którym żyjemy. Może też zwrócić uwagę radnych i prezydenta, czyli władz miasta Opola na ten piękny akwen. Być może kamionka Piast będzie kiedyś dumą Opola, jako użytek ekologiczny i jako miejsce rekreacji i wypoczynku. Cieszy, więc fakt, że w tym roku było więcej uczestników, niż w roku ubiegłym, a śmieci mniej. Wiadomo przecież, że śmieci mniej – Ziemi lżej!

Więcej zdjęć znajdziesz na facebook.com

Autor i fot. Andrzej Strzelczyk

Komentarze są zamknięte