Minął dzień na sygnale: 24 sierpnia, piątek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Opole: W kilka dni ukradł 7 rowerów

Opolscy policjanci zatrzymali 16 – latka podejrzanego o kradzież 7 rowerów. Nastolatek przyznał się do stawianych zarzutów. Jest znany Policji. Na swoim koncie ma już 16 kradzieży rowerów. W środę (22 sierpnia) funkcjonariusze z Komisariatu I Policji w Opolu zatrzymali nastolatka podejrzewanego o kradzieże rowerów. Jak ustalili policjanci 16 – latek w ostatnim tygodniu ukradł 7 rowerów. Zabierał je z klatek schodowych, korytarzy i chodników w centrum miasta. Między innymi miał dokonać kradzieży na ulicy Targowej, Kołłątaja i Ozimskiej. Właściciele skradzionych rowerów wycenili swoje straty na prawie 7 000 złotych. Nastolatek przyznał się do stawianych mu zarzutów. Chłopak jest dobrze znany opolskim policjantom. Od maja br. był już dwukrotnie zatrzymywany w sprawie kradzieży rowerów. Na swoim koncie ma już 16 zarzutów kradzieży jednośladów. Jak się okazało nastolatek kradł przede wszystkim rowery pozostawione bez zabezpieczenia. Następnie sprzedawał je ludziom przygodnie spotkanym. Policjantom z I KP w Opolu udało się odzyskać część skradzionego mienia.Za swoje czyny 16 – latek odpowie przed sądem dla nieletnich. PAMIĘTAJMY! Jednym z elementów ułatwiających kradzież rowerów, w dużej mierze jest lekkomyślność i niefrasobliwość ich właścicieli, którzy często pozostawiają rowery w miejscach publicznych bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Pamiętajmy, że każdy złodziej skorzysta z okazji, gdy zobaczy niezabezpieczony wysokiej klasy rower oparty o ścianę przy wejściu np. do sklepu czy banku. Zdarza się również, że pozostawiamy swoje rowery na klatkach schodowych myśląc, że jest to bezpieczne miejsce. Jednak pomimo zainstalowanych domofonów często drzwi pozostają niedomknięte lub też są specjalnie zablokowane i do bloku może wejść każdy. Apelujemy, więc do właścicieli rowerów o to, by odpowiednio zadbali o bezpieczeństwo swych rowerów. Jeżeli pozostawiamy rower w pobliżu sklepu czy w innym miejscu publicznym przypnijmy go do jakiegoś stałego elementu w pobliżu. Stosując linki rowerowe pamiętajmy, że linka powinna trzymać nie koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem.

Dobrze jest też sfotografować jednoślad, aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie oraz dowód zakupu policjantom. W przypadku kradzieży niezwłocznie należy powiadomić o tym Policję. Ważne jest także, aby spisać numer fabryczny roweru lub go oznakować. To znacznie ułatwi poszukiwanie roweru, jeśli zostanie skradziony. Numer fabryczny skradzionego roweru jest wprowadzany do Centralnej Kartoteki Rzeczy Utraconych. W przypadku znalezienia takiego roweru, czy też sprawdzania go w dowolnym miejscu naszego kraju, pozwala on na bezpośrednią identyfikację roweru i zwrócenie go właścicielowi.

Opole: odpowiedzą za rozbój

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież rozbójniczą. W wyniku przestępstwa poszkodowany stracił mienie o wartości ponad 800 zł. Dziś sąd aresztował jednego z podejrzanych na 3 miesiące. Za taki czyn grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 17 sierpnia tuż po godzinie 1 w nocy dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Opolu otrzymał telefoniczną informację, że na ulicy Strzeleckiej dwaj sprawcy napadli mężczyznę. Natychmiast na miejsce został skierowany patrol Policji. Jak się okazało poszkodowany w wyniku tego zdarzenia odniósł obrażenia ciała. Został zabrany do szpitala przez wezwaną przez policjantów karetkę. Na szczęście jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Jak ustalili zajmujący się sprawą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępstwami Przeciwko Życiu i Zdrowiu KMP w Opolu, poszkodowany został okradziony przez dwóch młodych mężczyzn, którzy zabrali mu rower oraz plecak. Aby utrzymać się w posiadaniu skradzionych rzeczy napastnicy pobili poszkodowanego oraz grozili mu przedmiotem przypominającym broń. W trakcie ucieczki z miejsca zdarzenia porzucili rower oraz plecak, z którego zabrali portfel z dokumentami i pieniędzmi oraz telefonami komórkowymi. Poszkodowany wycenił swoje straty na ponad 800 zł.

Prowadzone w tej sprawie postępowanie pozwoliło policjantom na zatrzymanie dwóch mężczyzn podejrzewanych o ten czyn. Zatrzymani to 18 i 19-latek z Opola.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił prowadzącym postępowanie na przedstawienie im zarzutu kradzieży rozbójniczej.

Wczoraj prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec młodszego z podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji. Natomiast dziś na wniosek prowadzących tę sprawę sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 19-latka na 3 miesiące.

Za taki czyn grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Oprac. TG

Komentarze są zamknięte