Minął dzień na sygnale: 16 sierpnia, czwartek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Krępna (pow. krapkowicki): słoma za 100 tys zł poszła z dymem

O godzinie 2:04 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Krapkowicach zadysponował trzy zastępy do miejscowości Krępna do pożaru stogu słomy (200 bali) całkowicie objętego pożarem. Działania straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych w obronie sąsiadującego w odległości 25m stogu( około 450 bali). Akcja gaśnicza trwała łącznie ponad dziewięć godzin. Dopalający się stóg dogaszono podając dwa prądy wody z hydrantu, przeorano pogorzelisko, a teren wokół niego zaorano. Straty oszacowane zostały na ok. 10 tys.zł.

Siedlce (pow. strzelecki): ogień na polu

O godz. 12.31 doszło do pożaru ścierniska o powierzchni 1ha w miejscowości Siedlce powiat Strzelecki. Dyżurny na miejsce zdarzenia zadysponował trzy zastępy straży. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody na palące się ściernisko, aż do jego całkowitego ugaszenia. Przyczyną pożaru prawdopodobnie było zaprószenie ognia.

Złotogłowice (pow. nyski): kucyk wpadł do studni

O godz. 15.48 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Nysie otrzymał zgłoszenie o kucyku który wpadł do studni  w miejscowości Złotogłowice na głębokość ok. 15m. Na miejsce zdarzenia zadysponował trzy zastępy straży między innymi ze sprzętem grupy ratownictwa wysokościowego. Poinformował również o zaistniałym zdarzeniu lekarza weterynarii oraz policję. Kucyk został uwolniony ale na skutek wyczerpania nie przeżył.

Praszka (pow. oleski): pożar na złomowisku

O godz. 16:27 w miejscowości Praszka w powiecie oleskim na auto złomie doszło do pożaru elementów plastikowych karoserii samochodowych na powierzchni 20m3. Działania siedmiu zastępów straży polegają na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, schładzaniu 10 butli 40 litrowych i 11 butli 50 litrowych z tlenem znajdujących się na wyposażeniu warsztatu oraz gaszenie pożaru. Działaniami ratowniczymi kieruje przybyły na miejsce dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Olesna. Osób poszkodowanych brak, sytuacja pożarowa jest zlokalizowana i opanowana, trwa dogaszanie.

Ruda Śląska (pow. oleski): seryjni włamywacze do samochodów ujęci.

Wspólne działania dobrodzieńskich i oleskich policjantów doprowadziły do ustalenia i zatrzymania dwóch mieszkańców Rudy Śląskiej podejrzanych o szereg włamań do samochodów i kradzieży na terenie Olesna i Pluder. Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W nocy z 6/7 sierpnia na terenie oleskiego osiedla Walce doszło do trzech włamań do samochodów osobowych. Jak wynika z ustaleń śledczych, sprawcy dostali się do pojazdów po wybiciu szyby z lub uszkodzeniu zamka w drzwiach. Skradli między innymi dokumenty, pieniądze, telefon komórkowy. Poszkodowani oszacowali swoje straty na ponad 3 tysiące złotych. Tej samej nocy w Pludrach sprawcy ukradli z dwóch samochodów zaparkowanych na posesji dokumenty, pieniądze i elektronarzędzia. W tym przypadku wartość skradzionych przedmiotów to ponad 2,5 tysiąca złotych. Sprawcy podczas ucieczki w miejscowości Zawadzkie spowodowali kolizję drogową, Uderzyli osobowym golfem w rondo, po czym porzucili pojazd.

Do opisanych przestępstw doszło na osiedlach domków jednorodzinnych, oddalonych od centrum miasta. Na podstawie zebranych materiałów kryminalni typowali jako ich potencjalnych sprawców te same osoby.

Już w miniony czwartek (9 sierpnia) został zatrzymany pierwszy podejrzewany o włamania do samochodów i kradzieże mienia 22-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej. Jego wspólnik, 34-latek również mieszkaniec tego miasta, cieszył się wolnością tylko jeden dzień dłużej. Policjanci odzyskali część skradzionego mienia.

Zatrzymanym mężczyznom zostały przedstawione zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem. Wczoraj wobec 34-latka, karanego wcześniej wielokrotnie za przestępstwa przeciwko mieniu, Sąd Rejonowy w Oleśnie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Obu podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Oprac. Tomasz Greniuch

Komentarze są zamknięte