Policja zaprasza na zbiórkę krwi

Niezależna Gazeta Obywatelska

Promując ideę honorowego krwiodawstwa oraz poprawę bezpieczeństwa na drogach, opolska Policja zorganizowała zbiórkę krwi pn. „Krew dla dzieci – ofiar wypadków drogowych”. Głównym celem przedsięwzięcia jest zbiórka tego cennego daru dla osób rannych w wypadkach drogowych. W trakcie akcji policjanci będą również rozdawać materiały prewencyjne promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz uczyć udzielania pierwszej pomocy, która jest niezbędna na miejscu wypadku.

Pomimo wzmożonych działań Policji, prowadzonych akcji prewencyjnych, zwiększenia kar nakładanych na kierowców, którzy popełniają wykroczenia na naszych drogach wciąż dochodzi do wielu wypadków. W ubiegłym roku w Polsce doszło do ponad 40 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęły ponad 4 tysiące osób, a rannych zostało 49 501 osób. W województwie opolskim w 2011 roku doszło do 836 wypadków, rannych zostało 1001 osób, a 99 zginęło. Ofiarami wypadków drogowych stają się także dzieci. W 2011 roku w Polsce miało miejsce 4 077 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14 roku życia. W zdarzeniach tych 102 dzieci poniosło śmierć na miejscu, a 414 doznało obrażeń. Ze statystyk wynika, że najmłodsi są narażeni na utratę życia bądź zdrowia przede wszystkim z powodu błędów dorosłych. Często za kierownicą pojazdu, w którym dziecko ulega wypadkowi siedzi ktoś z jego bliskiej rodziny. Chcąc wspomóc stację krwiodawstwa i zwiększyć świadomość społeczną w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Opolu zorganizował zbiórkę krwi pn. „Krew dla dzieci – ofiar wypadków drogowych”. W czasie trwania akcji policjanci będą także rozdawać materiały prewencyjne promujące bezpieczeństwo. Przy użyciu fantoma będą uczyć mieszkańców Opola zasad udzielania pierwszej pomocy na miejscu wypadku. Policjanci ruchu drogowego udzielą porad na temat zachowania kierowców i pasażerów w sytuacji zdarzenia drogowego. Będą niespodzianki dla najmłodszych oraz możliwość oznakowania roweru. W trakcie tego przedsięwzięcia wystawiony zostanie także radiowóz – Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego, w którym osoby chętne będą mogły przebadać swoją trzeźwość. Policjanci zaprezentują również alkogogle, przy użyciu, których reakcja naszych zmysłów jest upośledzona jak po spożyciu alkoholu. Ze statystyk wynika, że prawie 10% wypadków powodują pijani kierujący. W ubiegłym roku w naszym kraju w wyniku wypadów spowodowanych przez nietrzeźwych zginęło 450 osób, a 4 820 zostało rannych. Pomimo licznych apeli i prowadzonych akcji policyjnych niektórzy kierowcy nadal wsiadają za kierownicę na „podwójnym gazie”. Jednak najczęstsze przyczyny wypadków to niedostosowanie prędkości do warunków w ruchu oraz nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu.

Promując ideę honorowego krwiodawstwa oraz poprawę bezpieczeństwa na drogach policjanci zapraszają mieszkańców Opola do udziału w akcji, która odbędzie się 26 lipca br. w godzinach 9.30 – 15.00 na ulicy Krakowskiej (przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego). Dla kilku pierwszych osób oddających krew przewidziano nagrody.

Oprac. TG

Komentarze są zamknięte