Stybar zwycięzcą III etapu TdP w Cieszynie

Niezależna Gazeta Obywatelska

Czech Zdenek Stybar wygrał trzeci etap 69. Tour de Pologne UCI World Tour, który kończył się w Cieszynie. Jako czwarty finiszował Michał Kwiatkowski również z belgijskiej ekipy, który jest drugi w klasyfikacji generalnej ze stratą zaledwie 1 sekundy nad Moreno Moserem z Liquigas-Cannondale.

Etap z Kędzierzyna-Koźla do Cieszyna przypominał profilem wyścig klasyczny, dlatego faworytów szukano wśród kolarzy, którzy świetnie spisują się w jednodniówkach. Podobnie jak przed rokiem końcówka etapu przebiegała przez granicę państwa i odwiedzaliśmy czeską część Cieszyna.

Po kilkunastu kilometrach na czele wyścigu znalazł się dwójka: Włoch Gabriele Bosisio (Utensilnord Named) i Japończyk Fumiyuki Beppu (Radioshack-Nissan). Gdy uzyskali kilka minut przewagi z peletonu zdecydował się na kontratak Polak Mateusz Taciak (Reprezentacja Polski). Dojście naszego rodaka do liderującej dwójki zajęła mu sporo czasu i kilkadziesiąt kilometrów, a przy tym mnóstwo energii.

Po drodze odbyła się Premia Specjalna w Polska Cerekiew, którą wygrał Beppu. Na 100 kilometrze odbyła się Premia Lotna FIAT w Skoczkowie, która padła łupem również Japończyka. Przewaga uciekinierów w pewnym momencie osiągnęła aż kilkanaście minut, co obudziło peleton z letargu.

Druga część etapu to ogromna prędkość peletonu, który ruszył do odrabiania strat. Przewaga błyskawicznie topniała na podjeździe pod Kubalonkę, którą kolarze pokonywali dwukrotnie. Na szczycie drugiego podjazdu zmalała do zaledwie 2 minut. Obie Premie Górskie Tauron I kategorii padły łupem Włocha Bosisio. Podczas drugiego podjazdu z czołówki odpadł zmęczony Taciak.

W peletonie ton rywalizacji nadawała głównie ekipa Garmin-Sharp. Duet Beppu-Bosisio zdołał jeszcze dojechać do Lotnej Premii FIAT w Ustroniu gdzie wygrał Japończyk. Kolejną premię FIATA w Cesky Tesin wygrał Michał Kwiatkowski, zyskując 3 sekundy bonifikaty.

Chwilę później podczas pierwszego przejazdu przez linię mety nastąpił atak trójki z peletonu: Fin Jussi Veikkanen, Włoch Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step) i Marek Rutkiewicz (Reprezentacja Polski), który wygrał Premię Górską Tauron III kategorii.

Zgodna praca liderującego trio dała im kilkaset metrów przewagi. Przy wjeździe na finałową, ostatnią rundę w Cieszynie mieli 15 sekund nad kontratakującą grupką 5 kolarzy i 20 sekund nad rozciągniętym peletonem. Do Marka, który zostawił swoich rywali doskoczył Sergio Henao Montoya. Niestety dwójka została złapana zaledwie 100 metrów przed metą.

Na finiszu najwięcej sił miał Czech Zdenek Stybar (Omega Pharma-Quick Step) pokonując Włochów Francesco Gavazziego (Astana) i Sachę Modolo (Colnago – CSF Inox). Jako czwarty przyjechał Michał Kwiatkowski, a siódmy był jeszcze Rutkiewicz.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Moreno Moser, który lideruje także w klasyfikacji punktowej. Najlepszym góralem jest nadal Erytrejczyk Daniel Teklehaimanot (Garmin-Sharp), a najaktywniejszym kolarzem Łukasz Bodnar (Reprezentacja Polski). W klasyfikacji drużynowej prowadzi Sky Procycling.

Za: Biuro Prasowe Lang Team

Komentarze są zamknięte