Minął dzień na sygnale: 26 czerwca, wtorek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Kędzierzyn-Koźle: Kradli rynny z kościołów

Kędzierzyńscy policjanci zatrzymali w pościgu dwóch mężczyzn, którzy próbowali ukraść miedziane rynny z kościoła. Funkcjonariusze podejrzewają, że to nie jedyna ich kradzież. Grozi im do 5 lat więzienia.

W piątek (22 czerwca) około godziny 1:50 policjanci zostali zawiadomieni przez proboszcza parafii w Łanach o tym, że dwóch mężczyzn prawdopodobnie dokonuje kradzieży miedzianych rynien z kościoła.

Na miejsce natychmiast pojechali policjanci z kozielskiego Komisariatu. Na widok mundurowych mężczyźni rzucili się do ucieczki. Po krótkim pościgu zostali zatrzymani.

Jeden z zatrzymanych to 49-letni mieszkaniec powiatu namysłowskiego. Drugi to 41-letni mieszkaniec Opola. Policjanci dokładnie sprawdzili miejsce kradzieży. Okazało się, że mężczyźni zdemontowali już około 6 metrów miedzianej rynny. Kolejne kilkadziesiąt metrów było już przygotowane do kradzieży. Osobowy fiat, którym przyjechali mężczyźni zaparkowany był kilkadziesiąt metrów dalej.

Po zatrzymaniu policjanci sprawdzili ich trzeźwość. Mieli 1 i ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Śledczy, starszemu z mężczyzn przedstawili aż 7 zarzutów popełnienia podobnych przestępstw. Funkcjonariusze podejrzewają go o kradzieże miedzianych elementów między innymi z kościołów w Cisku, Brawie i Kłodnicy. 49-latek przyznał się do stawianych mu zarzutów. Straty jakie spowodował to około 20 000 złotych. Obu zatrzymanym grozi do 5 lat więzienia.

Wołczyn: zatrzymany za posiadanie narkotyków

Policjanci zatrzymali 17-letniego mieszkańca Wołczyna, który podejrzewany jest o posiadanie, uprawę i sprzedaż środków odurzających. Mężczyzna usłyszał zarzut z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Teraz może mu grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Kluczborscy i wołczyńscy policjanci, w wyniku działań zmierzających do ograniczenia przestępstw narkotykowych, 20 czerwca zatrzymali 17-letniego mieszkańca Wołczyna. W trakcie kontroli funkcjonariusze ujawnili przy nim 1 gram białego proszku. Wstępne badanie narkotesterem wykazało, że jest to amfetamina.Jak wynika z ustaleń policjantów 17-latek w okresie marzec – maj 2012 roku uprawiał konopie indyjskie i sprzedawał pozyskaną z nich marihuanę. Szacuje się, że sprzedał około 65 gramów narkotyku. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i przyznał się do uprawy i posiadania środków odurzających. 17 – latek może także odpowiedzieć za sprzedaż narkotyków, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii: – kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.- kto, wbrew przepisom ustawy, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia albo umożliwia ich użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.- kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Kędzierzyn-Koźle: broń i narkotyki w mieszkaniu

Nawet do 10 lata więzienia może grozić 29-latkowi, którego zatrzymali kędzierzyńscy policjanci wspólnie z opolskimi antyterrorystami. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli kilka jednostek broni oraz narkotyki.

Policjanci z kędzierzyńskiego Wydziału Kryminalnego posiadali informację operacyjną dotyczącą przestępczej działalności 29-latka z Kędzierzyna – Koźla.

W miniony czwartek (21 czerwca) kilka minut po godzinie 16 do mieszkania Sławomira D. weszli opolscy antyterroryści wspólnie z kędzierzyńskimi kryminalnymi. Policjanci zatrzymali 29-latka. Mężczyzna podejrzany jest między innymi o wprowadzenie do obrotu około ćwierć kilograma marihuany i przemyt narkotyków. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli dwie jednostki broni palnej, amunicję oraz ponad 12 gramów amfetaminy.

Zabezpieczona broń została poddana oględzinom. Śledczy podejrzewają, że Sławomir D. swoja przestępczą działalność prowadził od 2009 roku. W jego mieszkaniu policjanci ujawnili również nielegalnie posiadany dokument prawa jazdy.

Sławomir D. decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na okres dwóch miesięcy. Nad sprawą pracują kryminalni z Kędzierzyna – Koźla. Mężczyźnie grozi

do 10 lat więzienia.

Oprac. Tomasz Greniuch

Komentarze są zamknięte