Nasz patronat: Dziś prof. Marek Jan Chodakiewicz w Opolu!

Niezależna Gazeta Obywatelska

W poniedziałek 18 czerwca br. o godz. 18.00 zapraszamy do Auli Starej UO na spotkanie z wybitnym amerykańskim profesorem Markiem Janem Chodakiewiczem. Organizatorami spotkania są Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej oraz Wszechnica Solidarności UO. Tematem spotkania będzie „Kształtowanie elit – jak to się robi w USA?”.

Prof. Chodakiewicz jest wybitnym znawcą amerykańskiego systemu szkolnictwa wyższego, w tym rekrutacji kandydatów, samego systemu kształcenia studentów, oraz systemu finansowania zarówno uczelni, jak i systemów stypendialnych. Dla naszych polskich środowisk akademickich jest to problematyka nadzwyczaj ważna. Po spotkaniu będzie możliwość nabycia najnowszej książki profesora pt. „Między Wisłą a Potomakiem”, która jest wyborem tekstów Autora, w części opublikowanych wcześniej, w części nowych, opatrzonych specjalną przedmową autorstwa dr. hab. Sławomira Cenckiewicza. Tytułowa perspektywa „Między Wisłą a Potomakiem”, to unikalne ujęcie, w którym prof. Chodakiewicz poznaje i przedstawia Polskę i świat – jako ekspert polityki światowej, waszyngtoński „insider”, na co dzień prof. historii na renomowanej uczelni w Waszyngtonie, a pomimo tego jeden z najlepszych analityków stanu „duszy polskiej”.

Spis treści książki „Między Wisłą a Potomakiem”

Rozdział I: Polacy, Żydzi, Kresy (relacje polsko-żydowskie od II wojny światowej po dzień dzisiejszy)

Rozdział II: Intermarium czy Post-sowiecja? (zjawisko postkomunizmu, wpływ Rosji na bieg wydarzeń w państwach byłego bloku sowieckiego)

Rozdział III: Polska w XXI wieku: tożsamość i przyszłość (historia najnowsza Polski, bieżące życie publiczne)

Rozdział IV: Krucjata trwa (zjawisko postmodernizmu, obrona tradycyjnego porządku, historia walki w obronie katolicyzmu w XX wieku)

Rozdział V: Geopolityka (polityka międzynarodowa)

Rozdział VI: Woda i ropa (polityka międzynarodowa w kontekście walki o surowce i energię)

Rozdział VII: Nad Potomakiem (polityka amerykańska)

Rozdział VII: W świecie służb (tematyka służb specjalnych w Polsce i na świecie).

Książkę będzie można kupić na spotkaniu!

lub wcześniej jest dostępna w księgarni internetowej Multibook

Oprac. Tomasz Kwiatek

Komentarze są zamknięte