Dzień bez papierosa w Brzegu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa – 31 maja brzeska policja wraz z pracownikami sanepidu i przedszkolakami promowali życie bez papierosa. Przypominali również o konsekwencjach prawnych za nieprzestrzeganie zakazu palenia papierosów w miejsca publicznych.

W Polsce od listopada 2010 roku obowiązuje zakaz palenia w miejscach użytku publicznego, na przystankach autobusowych, w środkach komunikacji oraz na dworcach, a także na placach zabaw, w lokalach gastronomicznych, zakładach pracy i na uczelniach.

29 maja br. policjantka z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej oraz Patologii Komendy Powiatowej Policji w Brzegu wraz z pracownikami Powiatowego Państwowego Inspektoratu Sanitarnego w Brzegu sprawdzili miejsca gdzie najczęściej jest łamany zakaz palenia papierosów. Skontrolowano także sklepy, w których mogą być sprzedawane wyroby tytoniowe osobom nieletnim. Z osobami, które były pouczane za palenie w miejscach publicznych przeprowadzono rozmowę na temat szkodliwości tytoniu dla palaczy i osób przebywających w ich towarzystwie. Zachęcano palaczy do rzucenia palenia.

Przypominamy, że za palenie papierosów w miejscach objętych zakazami jest przewidziana kara grzywny do 500 zł. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia w miejscach wyszczególnionych ustawą zarządca bądź właściciel lokalu może zostać ukarany grzywną do 2 000 zł. Za sprzedaż papierosów osobom nieletnim grozi kara grzywny do 500 zł.

W czwartek 31 maja br. przedszkolaki wraz z Policją z okazji obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa przeszły przez Brzeg z własnoręcznie wykonanymi plakatami na temat szkodliwości palenia. Rozdawały ulotki i promowały życie bez papierosa.

Oprac. Tomasz Greniuch

Komentarze są zamknięte