Przeczytałem, polecam! Jan Żaryn – Kościół w PRL

Redaktor Obywatelski

Polecam książkę Jana Żaryna „Kościół w PRL”, która jest dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Książka opisuje dzieje Kościoła Katolickiego w Polsce od roku 1946 do lat 90-tych. Prof. Żaryn udostępnia wielką kolekcję prywatnych zdjęć kościołów, duchownych, działaczy prawicowych czy też prześladujących ich pracowników służb bezpieczeństwa.

W publikacji znajdziemy opis walki władz PRL z Kościołem, próby obronny instytucji kościelnych, opisy działań prawicowych działaczy. Udostępnione są również autentyczne zdjęcia raportów SB, które przedstawiają logikę myślenia ówczesnych władz naszego kraju.

Książka jest dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów.

Jan Żaryn urodził się w 1958r., jest polskim historykiem, nauczycielem akademickim, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych oraz profesorem UKSW. 11 stycznia 2006 został dyrektorem Biura Edukacji Publicznej IPN. 9 kwietnia 2009 został usunięty ze stanowiska w związku z wywiadem w Radiu TOK FM, w którym powiedział, że Lech Wałęsa dostał od IPN status pokrzywdzonego bezprawnie. Specjalizuje się w dziejach najnowszych, a szczególnie w historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, obozu narodowego oraz dziejach politycznych emigracji po 1945 roku.

autor: Łukasz Żygadło

Komentarze są zamknięte