50 pytań o aborcję: czym są narodziny?

Niezależna Gazeta Obywatelska

31. W jaki sposób można opisać życie wewnątrzmaciczne poczętego dziecka?

Życie wewnątrzmaciczne zostało opisane przez doktora Williama Lileya, „ojca embriologii”. Młoda istota, będąca gospodarzem środowiska oraz swojego przeznaczenia, zakotwicza się w gąbczastej ściance macicy i w ramach przejawu swojej władzy fizjologicznej, powoduje zatrzymanie cyklu menstruacyjnego matki. Owa gąbczasta ścianka staje się jej domem na najbliższe 270 dni i żeby uczynić go możliwym do zamieszkania, rozwija dla siebie łożysko oraz ochronną kapsułę wypełnioną płynem…

Wiemy, że z łatwością i wspaniałą gracją porusza się ona w swoim wypełnionym wodą świecie, a wygoda determinuje jej położenie płodowe. Jest wrażliwa na ból, na dotyk, na zimno, na światło i dźwięk. Pije płyn owodniowy, tym więcej, im bardziej w sposób sztuczny nadaje mu się słodki smak, mniej, jeżeli nadaje mu się smak nieprzyjemny. Ma czkawkę i ssie kciuk. Czuwa i śpi. Nudzi się, jeżeli napotyka powtarzające się te same bodźce, ale można ją nauczyć odpowiadania na pierwszy sygnał, a następnie na kolejny – odmienny od poprzedniego. A wreszcie – to ona określa, który dzień będzie dniem jej urodzin, ponieważ bezsprzecznie początek skurczów porodowych jest jednostronną decyzją poczętego dziecka.

To poczęte dziecko może być poddane leczeniu. Może być chore w łonie matki i wymagać diagnozy oraz zabiegów, tak jak każdy inny pacjent18.

32. Czy dziecko poczęte odczuwa ból?

Tak. Nasza zdolność do odczuwania bólu i reagowania na ból nie rozpoczyna się ani podczas porodu, ani po nim. W ciągu ostatnich dziesięcioleci postęp w dziedzinie ultrasonografii, embrioskopii, EEG płodu – ukazały wrażliwość poczętego dziecka, wrażliwość na dźwięk, na smak, na dotyk i na ból.

Jak napisał prezydent Ronald Reagan:

„Powinniśmy mieć świadomość o horrorze, jaki rozgrywa się w rzeczywistości. Dzisiejsi lekarze wiedzą, że poczęte dziecko może w łonie matki odczuwać pieszczoty, jak również – że może reagować na ból. Ale jak wielu Amerykanów w pięćdziesięciu stanach posiada aktualną wiedzę o technikach aborcyjnych, które palą skórę dziecka roztworem solnym, pozostawiając go na pastwę śmierci w agonii, która może trwać przez długie godziny?”19.

33. Czym są narodziny?

Jak zauważa doktor Jack Willke:

„Narodziny polegają na wyłonieniu się dziecka z łona jego matki, odcięcia mu pępowiny, a więc – na rozpoczęciu istnienia dziecka fizycznie oddzielonego od serca jego matki. Jedyną rzeczą, która faktycznie zmienia się na skutek porodu, jest zmiana systemu podtrzymywania życia dziecka. Dziecko nie jest inne przed niż po urodzeniu się, z jednym wyjątkiem: zmienia swój sposób oddychania oraz odżywiania. Przed urodzeniem się pożywienie i tlen otrzymywało ono od matki za pomocą pępowiny. Po urodzeniu się tlen dostarczany jest przez jego własne płuca, a pożywienie – przez własny żołądek, o ile jest ono wystarczająco rozwinięte, by być w ten sposób odżywiane”20

Za: „50 pytań i odpowiedzi o aborcji”, Rozdział II — Przerywanie ciąży: jego ofiara

Wydawca: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi – PCh24.pl

Sprzeciwiasz się temu. Dołącz do uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

Komentarze są zamknięte