Opolanie pokazali, że kochają biało-czerwone barwy [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska

2 maja 1945 r. żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta. Łzy szczęścia spłynęły im po policzku. 67 lat później, w środę 2 maja 2012 r. Polacy radośnie uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony w 2004 r. na podstawie ustawy z 20 lutego 2004 r. Okna domów ozdobiły powiewające na wietrze flagi. Na ulicach widać było uśmiechnięte twarze, które wyrażały radość i dumę z polskiej narodowości, orzełka i biało-czerwonych barw. Opolanie wzięli udział w zorganizowanych przez rożne środowiska imprezach.

O godz. 9.00 na plac przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli Zarządu Województwa Opolskiego. W samo południe działacze i sympatycy Solidarnej Polski na Placu Wolności wraz z przechodniami zbudowali wielką flagę o rozmiarach 6 x 4 metry. W tym samym czasie członkowie klubu Gazety Polskiej w Opolu oraz działacze PiS-u rozdawali przechodniom specjalnie przygotowane na tę okazję naklejki w formie polskich barw narodowych. Przez cały dzień na błoniach Osiedla Armii Krajowej w Opolu trwał Piknik Kawaleryjski zorganizowany przez Prezydenta Miasta Opola, który zgromadził przede wszystkim rodziny z dziećmi. Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogli zobaczyć jak wygląda opieka nad końmi, szkolenie kawalerzystów, strzelanie bronią czarnoprochową, musztry, gra w polo, skoki konne przez płomienie, a także wziąć udział w licznych grach i zabawach i posmakować kawaleryjskiej grochówki.

2 maja obchodzony jest również jako Dzień Polonii i Polaków za Granica, dlatego szczególnie bolą informacje, które dochodzą z Holandii, gdzie doszło do podpalenia domu, w którym mieszkali nasi rodacy.

Autor: Tomasz Kwiatek

Fot. Grażyna Szczepańska

Komentarze są zamknięte