Gdy trwa batalia o dalszy rozwój szkolnictwa i obecność lekcji historii w szkołach i gdy trwa ogólnopolski test dla szóstoklasistów, dziennikarze postanowili sprawdzić wiedzę historyczną polskich parlamentarzystów. Czytaj więcej…
SERWIS OPOLSKI: O tym, jak bardzo zmienia się tradycja i ile obrzędów zanika, ewoluuje, rozmowa z Elżbietą Oficjalską, kustoszem Muzeum Wsi Opolskiej
Święta Wielkiej Nocy kojarzą nam się przede wszystkim ze święceniem pokarmów. Kojarzą się nam, Polakom, na Zachodzie nie ma bowiem takiego zwyczaju.
Na Litwie święci się pokarm. Ale warto wiedzieć, że na przykład na Śląsku Czytaj więcej…
Kongres Protestu: O likwidację III RP – państwa postkomunistycznych sitw! O Rzeczpospolitą Wolnych Polaków!
W sobotę 31 marca 2012 w siedzibie NOT w Warszawie odbył się pierwszy Kongres Protestu pod hasłem „O likwidację III RP – państwa postkomunistycznych sitw!”. Czytaj więcej…
Czy wiesz, że…?
Najpopularniejszym zwyczajem wielkoczwartkowym, praktykowanym dawniej na historycznym Górnym Śląsku, było chodzenie z tzw. klekotkami, klepaczkami, czy grzechotkami. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 129. rocznica pierwszego na świecie skroplenia tlenu przez krakowskich profesorów
5 kwietnia 1883 r., po raz pierwszy na świecie, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zygmunt Florentyn Wróblewski (1845 – 1888) i Karol Olszewski (1846 – 1915)), otrzymali ciekły tlen. Czytaj więcej…