W Polsce nie funkcjonuje rejestr cudzoziemców objętych zakazem stadionowym, bo Policja zbyt późno zabrała się za jego tworzenie. Brak tego rodzaju bazy danych utrudni policjantom rozpoznanie osób, które mogą stwarzać zagrożenia podczas EURO 2012, a organizatorom mistrzostw uniemożliwi zastosowanie odmowy wstępu wobec kibiców objętych zakazem zagranicznym. Kontrolerzy ustalili też, że polskie sądy z opóźnieniem przekazują informacje o orzeczonych zakazach stadionowych, co umożliwia ukaranym chuliganom wstęp na kolejne mecze.
Kontrola wykazała, że Komendant Główny Policji, mimo ustawowych uprawnień, nie pozyskiwał od instytucji zagranicznych informacji na temat wydanych przez nie zakazów uczestniczenia w imprezach masowych. NIK odnotowuje, że w KGP rozpoczęto tworzenie bazy danych takich zakazów, ale prace te znajdują się na wstępnym etapie. Nie został stworzony katalog podmiotów zagranicznych, z którymi będzie prowadzona współpraca w celu gromadzenia danych. Nie zostały unormowane zasady współpracy z partnerami zagranicznymi w zakresie gromadzenia i przekazywania danych potrzebnych do zabezpieczenia EURO 2012. Nie ustalono też, w jakiej formie będzie funkcjonował rejestr.
Regulamin UEFA przewiduje, że osoby objęte zakazem krajowym lub zagranicznym nie zostaną wpuszczone na stadiony i będą zmuszone zwrócić bilet, bez prawa do zwrotu pieniędzy. Brak rejestru podczas mistrzostw EURO 2012 uniemożliwi służbom porządkowym organizatora wykonanie regulaminu UEFA oraz ustawowego obowiązku, jakim jest odmowa wstępu osobom, wobec których został wydany zakaz zagraniczny (art. 22 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych). Zdaniem NIK istnieją jeszcze szanse na stworzenie rejestru cudzoziemców objętych zakazem stadionowym, tak aby policja i organizatorzy EURO 2012 mogli zapewnić kibicom i mieszkańcom miast, w których rozgrywane będą mecze, niezbędny poziom bezpieczeństwa.
Źródło: http://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-policyjnych-rejestrach-przed-euro-2012.html