„Jestem jednym z najlepszych młodych programistów gimnazjalnych w Polsce” – z Pawłem Szramem, uczestnikiem finału ogólnopolskiego konkursu informatycznego rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska3
Czy ta nagroda oznacza, że jesteś jednym z najlepszych młodych informatyków gimnazjalnych w Polsce?
Jest to pytanie bardzo ogólne. Informatyka dzieli się na wiele specjalizacji. Jedną z nich jest programowanie. Nie znając żadnego języka programowania start w olimpiadzie nie jest możliwy, dlatego trafniejszym określeniem byłoby stwierdzenie, że jestem jednym z najlepszych młodych programistów gimnazjalnych w Polsce.
Jak wyglądał konkurs, czy było jakieś zadanie do wykonania?

Olimpiada w I etapie polegała na rozwiązaniu pięciu zadań algorytmicznych, a także testu sprawdzającego poziom wiedzy ogólnej. Na rozwiązanie zadań algorytmicznych miałem przeszło miesiąc czasu. Polegało to na tym, aby znaleźć jak najszybszy algorytm, który rozwiąże dany problem, a następnie zaimplementować go w wybranym języku programowania (C, C++, Pascal). II etap nie odbędzie się w województwie opolskim, ponieważ jako jedyny z Opolszczyzny, zdobywając 460 na 500 możliwych punktów z części algorytmicznej, zdołałem zakwalifikować się dalej, przez co od razu po I etapie przeszedłem do finału.
W czym się specjalizujesz w zakresie informatyki?

Z pewnością we wszystkim, o czym nie uczą w szkole, a przynajmniej w gimnazjum. Bezpieczniejszym określeniem byłoby określenie mnie jako pasjonata programowania, grafiki, systemów informatycznych i sieci komputerowych. Przede mną długa droga, która, mam nadzieję, nie okaże się zgubna i pozwoli bez żadnej ściemy nazwać siebie specjalistą w powyższych dziedzinach.
Prowadzisz specjalistycznego bloga od  lat , co ciekawego informatyk  może tam znaleźć?

Niestety, blog już od co najmniej roku jest zawieszony. Prowadzenie bloga jest jak dbanie o kwiatki w domu – niepodlewane więdną. Będąc w gimnazjum, okazało się, że regularne dodawanie nowych wpisów przerasta moje możliwości. Wolałem spędzać czas z przyjaciółmi, niż rozwijać coś, co już zacząłem. Wielu rzeczy muszę się jeszcze nauczyć, w tym odpowiedzialności i systematyczności. Obiecuję, że jeśli okres „szaleństw wieku młodzieńczego” będę miał za sobą, blog otworzę ponownie.
Do jakiego liceum się wybierasz i czy na profil informatyczny?
Wybieram się do II LO w Opolu, oczywiście na profil matematyczno-informatyczny. Patrząc na sukcesy tej szkoły pod względem informatyki, uważam, że nie ma lepszej alternatywy dla mnie w województwie opolskim.
Nad czym aktualnie pracujesz? Piszesz jakiś program?

Aktualnie intensywnie przygotowuje się do III etapu Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Jest to dla mnie jak dotąd największe wyzwanie w życiu i zrobię wszystko, abym osiągnął zadowalający wynik. Wkraczając do liceum czeka mnie następne wyzwanie – Olimpiada Informatyczna, tym razem dla liceum. Laureaci tej olimpiady reprezentują Polskę w olimpiadach międzynarodowych i zazwyczaj osiągają bardzo wysokie lokaty. Myślę, że mam szansę być reprezentantem Polski na arenie międzynarodowej, dlatego jakakolwiek działalność informatyczna, która nie jest związana z tematyką olimpiady jest u mnie na razie zawieszona.
Bardzo dziękuję.
PS: Finał konkursu, w którym weźmie udział Paweł odbędzie się w maju 2012 r. w Gdyni. Życzymy powodzenia!
 1. Piotrek
  | ID: c61abff8 | #1

  Prowadzisz bloga od lat specjalistycznego, co tam ciekawego można znaleźć informatyk?
  Proponuję poprawić zdanie ;) Bo trochę nie po polsku jest.

 2. | ID: 7487909f | #2

  Dzięki za uwagę. Pozdrawiam. TK

 3. Kazik
  | ID: fc323d87 | #3

  Wielkie gratulacje i powodzenia na przyszłość w realizowaniu zainteresowań.

Komentarze są zamknięte