Archiwum

Archiwum dla 23/01/2012

Oświadczenie w sprawie niedopuszczenia TV Trwam do multipleksu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Ogromne zdziwienie i sprzeciw budzi podtrzymanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji odmownej decyzji w sprawie przyznania społecznemu nadawcy, Telewizji TRWAM, miejsca na multipleksie cyfrowym. Krajowa Rada, ustami Przewodniczącego Jana Dworaka, wyeliminowała w ten sposób poważną, doświadczoną, dobrze prosperującą stację z dostępu do rynku przyszłościowych technologii. Jest to ewidentne ograniczenie konstytucyjnego prawa obywateli do korzystania z wolności słowa i wolnego wyboru mediów. Czytaj więcej…

Opolski protest w obronie Adama Słomki w środę o 11.00 na pl. Daszyńskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia „Przeciw Bezprawiu Sądów i Prokuratur”, działacze Klubu Gazety Polskiej, środowisko więźniów politycznych stanu wojennego oburzone wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 12.01.2012 . w sprawie sprawców wprowadzenia w 1981 roku stanu wojennego protestują przeciwko uwięzieniu znanego niepodległościowego działacza i więźnia politycznego Adama Słomki za publiczne wystąpienie przeciwko hańbiącemu wymiar sprawiedliwości wyrokowi, który de facto Czytaj więcej…

Masakrowanie dzieci prawem człowieka?

Niezależna Gazeta Obywatelska

Human Rights Watch oskarżyło Polskę o utrudnianie dostępu do aborcji, pisząc, że jest to przykład „okrutnego i nieludzkiego traktowania osób”. Myślę, że  „obrońcy praw człowieka” z HRW wiedzą jak wygląda aborcja. Czy miażdżenie i kawałkowanie kończyn, tułowia i głowy kilkumiesięcznych dzieci,  nie wydaje im się „okrutnym i nieludzkim traktowaniem”? Czy mordowanie dzieci dlatego, że są podejrzane o Zespół Downa nie wydaje im się naruszeniem praw człowieka? Czytaj więcej…

Stanowisko Solidarnej Polski w sprawie ostatnich pomysłów PO w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska 10

Na stronie Urzędu Miasta Opola www.opole.pl pojawiła się ostatnio nowa zakładka – „Opole w przebudowie”. Ma ona służyć mieszkańcom do śledzenia na bieżąco postępów inwestycji realizowanych w naszym mieście.

 Jako Solidarna Polska, chcemy pogratulować Platformie Obywatelskiej tego pomysłu. Zwłaszcza rozwiązania, które wprawdzie jeszcze nie działa, ale Czytaj więcej…

Elektrownia Opole ma nowego prezesa

Niezależna Gazeta Obywatelska

W dniu 20 stycznia 2012 roku Jan Pilipionek złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu PGE Elektrowni Opole i rada nadzorcza powołała jego następcę.

Na stanowisko prezesa zarządu PGE Elektrowni Opole rada powołała z dniem 20 stycznia Tadeusza Witosa. Czytaj więcej…

Katolicy w Bośni i Hercegowinie wciąż obywatelami drugiej kategorii

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Bośniacki kardynał Vinko Puljić, za pośrednictwem Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wystosował apel o równe traktowanie katolików i innych obywateli w jego kraju. Katolicka mniejszość jest w Bośni i Hercegowinie nieustannie dyskryminowana. 

Ogromna nierówność w traktowaniu obywateli różnych religii dotyczy zarówno rynku pracy, jak szkół czy innych sfer życia społecznego. Kościołowi nie zwrócono także, mimo żądań, mienia zagarniętego w czasach komunizmu, choć zwrot taki objął bośniackie wspólnoty muzułmańskie. Czytaj więcej…

„Gdy wszystko czerwona zeżarła już pleśń…”

Niezależna Gazeta Obywatelska

Państwa polskiego już w zasadzie nie ma. Ta struktura prawno-terytorialna, która nazywa się „Rzeczpospolita Polska” (III Rzeczpospolita) trzyma się na dekoracjach – orle w koronie, paru świętach państwowych, fasadowych instytucjach tzw. „demokracji”. Demokracji, w której nie jest możliwa wymiana „klasy politycznej”, w której media są całkowicie pod kontrolą paru oligarchów, powiązanych z paroma liderami partii politycznych, i w której nie funkcjonuje żaden mechanizm ochrony dobra wspólnego. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 114. rocznica urodzin bł. o. Alojzego Ligudy, męczennika za wiarę i ojczyznę

Niezależna Gazeta Obywatelska

Alojzy Liguda SVD urodził się 23 stycznia 1898 r. w Winowie pod Opolem. Był polskim duchownym, błogosławionym Kościoła katolickiego, męczennikiem za wiarę i ojczyznę.

Pochodził ze śląskiej rodziny. Był synem Wojciecha i Rozalii; miał sześcioro rodzeństwa. Po ukończeniu szkoły elementarnej w Górkach, w 1913 r. rozpoczął naukę w niższym Seminarium Misyjnym św. Krzyża w Nysie-Górnej Wsi. Dalsze jego plany pokrzyżowała I wojna światowa, w której walczył jako artylerzysta na froncie francuskim wraz z trzema braćmi (dwaj zginęli, a jeden wrócił z wojny jako inwalida). Czytaj więcej…

Przed Plebiscytem walka sie zaostrza

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Po ustaleniu terminu Plebiscytu, Rada Ministrów PR powierzyła Wojciechowi Korfantemu całokształt działań na obszarze plebiscytowym Górnego Śląska. Trzeba pamiętać, że już od października zaostrzyła się ostra rywalizacja pomiędzy Narodową Demokracją a ośrodkiem belwederskim czyli Poznaniem a Warszawą. Szczególnie dały o sobie znać konflikty Korfantego ze zwierzchnikami oddziałów bojowych ppor. Machnickim i ppor. Krukowskim. Zrzekli się oni stanowisk i powrócili na przerwane studia. Zapanowało rozprężenie. Czytaj więcej…