Definicja zaściankowego człowieka jest w Polsce dosyć łatwa do zdefiniowania. Mianowicie, gdy nie zgadzasz się z głównym nurtem rozumienia rzeczywistości, gdy zaleci od Ciebie oszołomem zadającym pytania i, co gorsza, oczekującym odpowiedzi – masz problem, bo jesteś „inny”. Z takim układem mamy do czynienia zarówno w mediach, jak i w czysto ludzkich, prywatnych relacjach. Dlatego albo jesteś git i łykasz każdą bzdurę rzuconą w mediach jako prawdę objawioną, albo idź i nie wracaj, bo: Czytaj więcej…
Magia wigilijnych zwyczajów
1Boże Narodzenie, to od kilkunastu wieków w powszechnej świadomości chrześcijan najbardziej uroczyście obchodzone święto. W Polsce wprowadzono je do kalendarza kościelnego w X w. Cały cykl świąteczny obejmuje Boże Narodzenie, poprzedzone Wigilią, Nowy Rok, święto Trzech Króli oraz sześć niedziel po Trzech Królach wraz ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej (święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego). Czytaj więcej…
Transvaal, Oranje i Boerowie część V – Uświęcona historia: Wielki Trek
2Sytuacja trekburów w pierwszej połowie XIX w. przedstawiała się dla nich niekorzystnie. Tradycyjna migracja kolejnych roczników farmerów na wschód w poszukiwaniu nowych pastwisk napotkała przeszkodę w postaci Zuurveldu, terytorium zakazanego, za którym rozciągały się terytoria plemienne ludów Bantu. Tam tworzyła się potęga wojowniczych Zulusów, którzy mieli jeszcze odcisnąć krwawe piętno w południowoafrykańskiej historii. Czytaj więcej…
Stan zdrowia Marcinka stabilny
1Ponad 3-miesięczny Marcinek święta Bożego Narodzenia oczywiście spędzi na Oddziale Gastroenterologii i Transplantacji Wątroby Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie razem ze swoim tatą – Piotrem, bo jego mama na kilka dni wróciła do domu do swojej 5-letniej córki, w którym nie była od 1 listopada. Stan dziecka chorego na olbrzymiokomórkowe zapalenie wątroby (GCH – Giant Cell Hepatitis) współistniejące z anemią autoimmunohemolityczną (AHA – Autoimmune Hemolytic Anemia), jest stabilny. Marcinek dostał czwartą dawkę silnego leku rituximab (Mabhtery). Czytaj więcej…
Turcja obrażona na Francję za prawdę o rzeźi Ormian
Francuscy parlamentarzyści, mimo gróźb ze strony Turcji, zdecydowali się przyjąć ustawę uznającą rzeź Ormian za ludobójstwo. W odpowiedzi premier Recep Tayyip Erdoga ogłosił wstrzymanie współpracy między krajami.
Parlament Europejski: kartki świąteczne bez motywów religijnych
Parlament Europejski wydał sześć oficjalnych kartek z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Na żadnej z nich nie ma nawet minimalnego odniesienia do chrześcijaństwa. Wielu parlamentarzystów złożyło protest w tej sprawie. „Motywy zaprezentowane na kartkach przypominają sowieckie święto zimy“ – skrytykowali deputowani. Czytaj więcej…
VENITE, ADOREMUS! Pójdźmy z pokłonem!
2„Baliśmy się wtedy bardzo – wspominał świadek [Jan Goczoł] – baliśmy się, choć było nas dużo. Po wysiedleniu franciszkanów 13 listopada 1940 roku Góra Świętej Anny stała się po raz pierwszy w moim życiu górą milczącą i tylko raz w miesiącu ksiądz, chyba z Leśnicy, mógł tam odprawiać Mszę świętą. Jaki tłum się gromadził! Ilu przybywało ludzi, jakby chcąc wykorzystać każdą chwilkę udostępnienia świętego miejsca… ja z rodzicami też. Baliśmy się, bo „Ha-Jot” [„Hitlerjugend”] najbardziej właśnie wtedy urządzał w najbliższej okolicy swoje hałaśliwe marsze z bębnami Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 415. rocznica zawarcia unii brzeskiej – połączenia Cerkwi prawosławnej z Kościołem rzymsko-katolickim
Od początku 1595 r. w Krakowie trwały rokowania pomiędzy królem Zygmuntem III Wazą, hetmanem Janem Zamoyskim i Cyrylem Terleckim w sprawie unii, której gorącym orędownikiem był kaznodzieja, jezuita Piotr Skarga. Na sejmie w lutym król wyraził zgodę na wszystkie żądania poza zwiększeniem liczby miejsc w senacie dla biskupów prawosławnych, tłumacząc to koniecznością przedłożenia sprawy w sejmie. 23 grudnia 1595 r. w Brześciu Litewskim odbyło się uroczyste odczytanie listu biskupów ruskich, w którym prosili o przywrócenie jedności Kościołów – Wschodniego i Zachodniego. Czytaj więcej…