15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Od pięciu lat w Polsce 15 października obchodzimy jako Dzień Dziecka Utraconego. Inicjatorem akcji jest Organizacja Rodziców po Stracie i Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”. W dniu tym wspominamy wszystkie dzieci, które zmarły, bez względu na to, na którym etapie życia i z jakiego powodu. Pamiętamy również o wszystkich rodzicach, którzy doświadczyli straty swojego dziecka. Dla nich jest to ogromna tragedia, niezależnie od tego, czy dziecko zmarło przed narodzeniem, czy też po, z powodu choroby, czy w wyniku wypadku. Według aktualnych danych, w Polsce ponad 40 tys. rodziców rocznie doświadcza straty dziecka w wyniku poronienia, kolejne 2 tys. dzieci rodzi się martwo, a około 5 tysiącom nie będzie dane dożyć 18-tych urodzin.

 Idea 15 października związana jest z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo problemów, z jakimi borykają się rodzice po stracie dziecka. W Polsce wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na przeżywanie przez rodziców żałoby po wczesnej utracie dziecka. Także śmierć dziecka, które żyło na tyle krótko, że nie miało szans zaistnieć społecznie, jest negowana przez otoczenie, które odbiera rodzicom prawo do żałoby. Osieroceni rodzice potrzebują wiedzy dotyczącej uregulowań prawnych w tym zakresie i pomocy psychologicznej. Niezwykle ważne jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy i uczucia rodziców po stracie. Oni bowiem pamiętają o swoich dzieciach i chcą, by świat również o nich nie zapomniał. Oczekują, że świat uszanuje i zrozumie ich cierpienie. Temu właśnie ma służyć inicjatywa zorganizowania obchodów Dnia Dziecka Utraconego, poprzez odprawianie Mszy św. w ich intencji.

 Życzeniem naszego Księdza Biskupa Andrzeja Czai jest objęcie opieką modlitewną wszystkich rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka.

W dniu 15 października 2011 roku w Bazylice na Górze św. Anny (ul. Klasztorna 6) o godz. 18.00 zostanie w tej intencji odprawiona Msza św. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy!

 Autor: Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia, www.dfoz.pl

 

Komentarze są zamknięte