Archiwum

Archiwum dla 15/10/2011

Msza za Polaków pomordowanych w KL Auschwitz

Niezależna Gazeta Obywatelska 2
16 października 2011 r. na Żwirowisku w Oświęcimiu odprawiona zostanie Msza św. w intencji Polaków pomordowanych w KL Auschwitz. Zainteresowanych obecnością na uroczystościach informujemy, że o godz 14.00 z Katowic z rogu ul. Mikołowskiej i Stalmacha odjeżdża autobus do Oświęcimia, gdzie o godz. 15.00 rozpoczyna się Msza Św. w intencji Ojczyzny i Polaków pomordowanych przez Niemców w KL Auschwitz. Kontakt z organizatorem bezpośredni pod nr 602 842 174. /TK/

Subiektywny przegląd tygodnia: Palikot walczy z krzyżem, a wojewodę chcą wysłać do Warszawy

Niezależna Gazeta Obywatelska

Z Opola
Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński może zostać przeniesiony do Warszawy. Jak szumią wierzby, może otrzymać jakieś rządowe stanowisko. Jakie? Czy ktoś ma pomysły? Z tego co wiemy, to wysłanie wojewody Wilczyńskiego do Warszawy to jedynie pobożne życzenie lidera Korzeniowskiego…

Radna Halina Żyła rezygnuje z mandatu radnej i wraca do pracy w Ratuszu. Czytaj więcej…

Darskiego nie będzie w kolejnej edycji programu „VoP”

Niezależna Gazeta Obywatelska

Według ostatnich doniesień medialnych Adam „Nergal” Darski znany także pod pseudonimem „Holokausto”, straci angaż w programie „Voice of Poland” nadawanym na antenie telewizyjnej Dwójki. Stanie się tak, mimo bronienia go przez wpływowe, lewicowe media na czele z redakcją z ulicy Czerskiej, które twierdzą, że Nergal tylko recenzuje popisy wokalne uczestników show, a nie promuje swoich poglądów. Prezes TVP, Juliusz Braun, stwierdził, że błędem było zatrudnienie takiej osoby. Czytaj więcej…

Można zamawiać kalendarz dla tradycjonalistów

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Grupa wiernych z całej Polski uczęszczających na Msze święte trydenckie opracowała kalendarz książkowy z tradycyjnym układem świąt na 2012 rok. To, czy zostanie on wydrukowany zależy od Was. Ponieważ nie udało się pozyskać inwestora, zbieramy chętnych. Maksymalna cena to 36 zł przy nakładzie 1000 egzemplarzy. Przy mniejszym nakładzie, cena jest o wiele wyższa i kalendarz nie będzie drukowany.  Jest już ponad połowa wymaganej liczby zamówień, ale czasu pozostało niewiele. Czytaj więcej…

Opolskie KBW sprawdzi nieprawidłowości wyborcze

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Dziś NTO na pierwszej stronie opublikowało naszego newsa o pomyłce na listach wyborczych PiS i PJN – oczywiście bez podania źródła. Dodatkowo jak zauważyli nasi czytelnicy, po lekturze naszej informacji o nieprawidłowościach wyborczych na listach PJN, można było odnieść mylne wrażenie, że na Opolszczyźnie mógł być problem z wydrukowanymi listami PJN. Pragniemy więc wyjaśnić, że takie głosy dochodziły z północy Polski  a na Opolszczyźnie ich nie było, co potwierdził nam Krzysztof Drynda z PJN. Czytaj więcej…

Radny Kawa złożył interpelację ws czynu braci Kowalczyków

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

Radny Miasta Opola dr Marek Kawa złożył interpelację do Prezydenta Miasta Opola w sprawie braci Kowalczyków, jak informuje na swoim blogu pt. „Niechciana rocznica, osierocona tablica..”.

Wczoraj [13 października br.] złożyłem na ręce prezydenta miasta interpelację w sprawie przemilczenia i zignorowania oczekiwań opolskiego środowiska niepodległościowego Czytaj więcej…

Ruch Urbanopalikota a związki z SB

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Roman Kotliński, lider listy Ruchu Palikota w Łodzi, który zdobył właśnie mandat poselski, nie ujawnił w oświadczeniu lustracyjnym, że w 1989 roku podpisał zobowiązanie dla Służby Bezpieczeństwa – czytamy w dzisiejszym internetowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Roman Kotliński, lider listy Ruchu Palikota w Łodzi i wydawca antyklerykalnego czasopisma „Fakty i Mity”, który zdobył właśnie mandat poselski, nie ujawnił w oświadczeniu lustracyjnym, że w 1989 r. podpisał zobowiązanie dla Służby Bezpieczeństwa. Czytaj więcej…

Kirkut w Białej – najstarsza nekropolia żydowska w województwie opolskim

Niezależna Gazeta Obywatelska

Mozaistyczne miejsca wiecznego spoczynku są dziedzictwem wielokulturowości Śląska. Zgodnie z zaleceniami Miszny Żydzi zakładali swoje cmentarze w odległości 25 m od domostwa najbardziej wysuniętego na skraj osady. Były one dla wyznawców religii mojżeszowej miejscami świętymi określanymi jako „dom życia”, „dom wieczności” i „dom mogił”. W granicach administracyjnych Białej koło Prudnika do dziś zachował się niezwykle cenny cmentarz żydowski. Jest to największa i najstarsza nekropolia żydowska w województwie opolskim. Czytaj więcej…

15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Od pięciu lat w Polsce 15 października obchodzimy jako Dzień Dziecka Utraconego. Inicjatorem akcji jest Organizacja Rodziców po Stracie i Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”. W dniu tym wspominamy wszystkie dzieci, które zmarły, bez względu na to, na którym etapie życia i z jakiego powodu. Pamiętamy również o wszystkich rodzicach, którzy doświadczyli straty swojego dziecka. Dla nich jest to ogromna tragedia, niezależnie od tego, czy dziecko zmarło przed narodzeniem, czy też po, z powodu choroby, czy w wyniku wypadku. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 194. rocznica śmierci gen. Tadeusza Kościuszki

Niezależna Gazeta Obywatelska

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III urodził się 4 lutego 1746 r. w Mereczowszczyźnie na Polesiu. Był generał polskim i amerykańskim, inżynierem fortyfikacji, brał udział w wojnie o niepodległość USA, wzniecił antyrosyjskie powstanie w Rzeczypospolitej oraz był Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej w insurekcji 1794.

Ród Kościuszków wywodził się od dworzanina króla Zygmunta I, Konstantego , zwanego zdrobniale Kostiuszko. Czytaj więcej…