Archiwum

Archiwum dla październik, 2011

Lewa partia czy kabaret?

Niezależna Gazeta Obywatelska

Czy Janusz Palikot rzeczywiście ma wielkie długi? Czy jego ugrupowanie może coś zmienić w Sejmie RP? Czy może wnieść świeżość, zmiany, reformy, które poprawią stan państwa? Takie pytania można zadawać w nieskończoność. Prawda jest brutalna – partia kierowana przez Janusza Palikota to przystawka dla spraw ważnych dla pewnej grupy obywateli. Istnienie w polskim parlamencie popleczników pozwala grupom interesu dochodzić do wielu ważnych kontraktów, przywilejów oraz udogodnień. Czytaj więcej…

Nieosiągalne marzenie o wielkim klubie

Niezależna Gazeta Obywatelska

Panuje takie przekonanie, że każde większe, lub ważniejsze miasto, które reprezentuje swój kraj, powinno mieć zasłużony klub sportowy. W Polsce przyjęło się, że piłka nożna jest sportem narodowym, a więc wśród klubów piłkarskich wyszukuje się tych perełek, którymi można się chwalić. Niestety poziom piłkarski klubów polskich odstaje znacznie od poziomu jaki prezentują nasi sąsiedzi, Czesi, Słowacy, nie wspominając o Ukrainie czy Niemczech, których to zespoły regularnie występują w najważniejszych rozgrywkach europejskich. W Opolu, jako stolicy województwa Opolskiego, również marzy się o takim klubie. Czytaj więcej…

Dlaczego jadę na Marsz Niepodległości?

Niezależna Gazeta Obywatelska 21

W ubiegłym roku nie byłem na Marszu Niepodległości. Przekaz jaki zobaczyłem w mediach utwierdził mnie w przekonaniu, że w 2011 r. muszę tam być. Napisałem wówczas tekst, a właściwie apel do wszystkich ludzi, którym nie podoba się wygwizdywanie biało-czerwonej flagi. W tym roku będę na Marszu Niepodległości razem z bliskimi i znajomymi. Będę szedł dumny z biało-czerwoną flagą. Biorę aparat i kamerę. Czytaj więcej…

Watch DOG: Kultura głupcze!

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Czy przeniesienie Mszy św. do teatru to jest świętokradztwo? Zapytał prowadzący zebranych w studio w programie emitowanym w niedzielne popołudnie w TVP 2 w programie „Kultura głupcze”. Jak zobaczyłem siedzących Jacka Żakowskiego i Tomasz Terlikowskiego to słusznie przypuszczałem, że może być ciekawie. W materiale wprowadzającym do rozmowy wyemitowano relację z Teatru Dramatycznego, w której pokazano sceny z próby teatralnej spektaklu, w której jest pokazana godzinna Msza Św. z przebranymi aktorami za kapłanów. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 123. rocznica urodzin Andrzeja Małkowskiego, instruktora polskiego harcerstwa

Niezależna Gazeta Obywatelska

Andrzej Juliusz Małkowski urodził się 31 października 1888 r. w Trębkach k. Gostynina. Był  jednym z twórców polskiego skautingu, wybitnym instruktorem i teoretykiem harcerstwa, działaczem polskich organizacji młodzieżowych i niepodległościowych.

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych i żołnierskich. Czytaj więcej…

„Lament Sieny” nowa książka Rafała Kotomskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się właśnie nowa książka Rafała Kotomskiego „Lament Sieny”.

Autor w swej powieści prowadzi nas uliczkami Sieny, odmalowanej z niezwykłą dbałością o szczegóły. Możemy poznać przepiękne zabytkowe włoskie miasto. Miasto niecnego i fantastycznie uzdolnionego malarza Sodomy. Miasto świętej Katarzyny, która całe swoje życie poświęciła Bogu. A także miasto „księcia mroku” i dlatego: pericolo di morte – strzeż się śmierci, póki jeszcze żyjesz! Czytaj więcej…

Jacek Karnowski: Archipelagi polskości

Niezależna Gazeta Obywatelska 9

Obóz niepodległościowy dysponuje dziś tysiącami odpornych na presję i manipulację, świetnie przygotowanych ludzi, wśród których nie brakuje autentycznych autorytetów. Mamy kapitał, którego nie było w latach 90., gdy potęga salonu była właściwie nie do zakwestionowania.

Kilka dni temu, 19 października, Zarząd Telewizji Polskiej nie zaakceptował umowy na program „Jan Pospieszalski: bliżej”. Czytaj więcej…

Między przeszłością a przyszłością

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Mija 20 lat od początku kadencji Sejmu RP I kadencji, który w odróżnieniu od wyborów z czerwca 1989 r., był wybrany w sposób nieograniczony. Jednym z pierwszych projektów ustaw wniesionych do laski marszałkowskiej, był projekt którego byłem sygnatariuszem „o Restytucji Niepodległości”. Mimo przewagi posłów wywodzących się z opozycji z czasów PRL wspomniany projekt nie został skierowany do właściwych prac sejmowych uzyskując wsparcie posłów wnioskodawców z KPN, NSZZ Solidarność i Porozumienia Ludowego. Czytaj więcej…

Brakuje podpisów, aby uratować Asii Bibi

Niezależna Gazeta Obywatelska

Asii Bibi jest pierwszą osobą w historii Pakistanu, skazaną na śmierć za swoje poglądy religijne. Ta chrześcijanka i matka pięciorga dzieci ma zostać powieszona za dwa zdania, wypowiedziane do swoich koleżanek: „Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzech świata. Nie zrobił tego dla was Mahometa”. Powiedziała to, ponieważ koleżanki natarczywie przekonywały ją do przyjęcia islamu. Natychmiast po wypowiedzeniu tych słów Asia Bibi została pobita wraz z trzema swoimi córkami. A później trafiła przed sąd i została skazana na śmierć przez powieszenie „za bluźnierstwo przeciw Mahometowi”. Czytaj więcej…

„Catholicissima evangelica dicta” czyli słowa ewangeliczne najbardziej katolickie

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

XXXI Niedziela zwykła: Ml 1,14b-2,2b.8-10; Ps 131,1-3; 1 Tes 2,7b-9.13; Mt 23,9a.10b; Mt 23,1-12

Dziś, gdy flesze chwały tego świata skierowane są znowu na niektóre, te „odświeżone” twarze totalitarnej władzy (tej która obiecała, że „władzy raz zdobytej nigdy nie odda”) ktoś przypomniał anegdotę, być może z długą brodą. Czytaj więcej…

W oparach studenckiego Opola – przegląd klubów

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Legendarny „Dżem” i równie legendarny utwór „Wehikuł czasu” nieodparcie kojarzy mi się z miejscem w Opolu, w którym cała dyskografia „Ryśka” Riedla była idealnym uzupełnieniem i kwintesencją.

Klub Muzyczny „Dworek” znajdujący się przy ulicy Studziennej 1 był kultowym miejscem. To w tym lokalu spotykali się wszelkiej maści i autoramentu idealiści, marzyciele, indywidua Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 158. rocznica beatyfikacji św. Andrzeja Boboli

Niezależna Gazeta Obywatelska

Andrzej Bobola, SJ herbu Leliwa urodził się. 30 listopada 1591 r. w Strachocinie k. Sanoka. Był polskim duchownym katolickim, jezuitą, misjonarzem, kaznodzieją, męczennikiem, świętym Kościoła katolickiego, autorem tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza. Jest jednym z patronów Polski.

Święty Andrzej Bobola urodził się prawdopodobnie 30 listopada 1591 r. w Strachocinie. Czytaj więcej…

Gdziepole.pl odc. 49: Jak Arczi Janacz szukał tematu

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Tym razem rzecz się działa w amfiteatrze. Reporter jednej z opolskich gazet co to się na trzy litery zowie, jego kompan fotograf, oraz przypadkowa dziewka napotkana w okolicy, krzątali się po pewnym obiekcie w mieście szukając taniej sensacji. Całkiem przypadkowo wpadła im w oko tabliczka, umieszczona w miejscu, gdzie tylko człowiek posiadający chirurgiczny wzrok może ją zobaczyć – za filarem. Była to tabliczka z licznymi zakazami dotyczącymi przebywania na obiekcie. Czytaj więcej…

Subiektywny przegląd tygodnia: Całus dla Opola, a Schetyna ogranicza demokrację

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Z Opola
Marszałek Józef Sebesta otrzymał nagrodę im. Grzegorza Pałki za swoją działalność samorządową w wymiarze ogólnokrajowym. Nasz Marszałek wszem i wobec ogłaszał i uczył marszałków innych województw jak nakazać pracownicom meldować każde wyjście do toalety. Gratulujemy!

Zamiast Marka Samborskiego Radnym Miasta Opola zostanie Dariusz Całus. Czytaj więcej…

Oświadczenie NCPP w sprawie manipulacji artykułu na łamach NTO

Niezależna Gazeta Obywatelska

Na wyżyny złej woli i manipulacji wspięła się Nowa Trybuna Opolska, publikując w dniu 28.10.2011 tekst autorstwa Artura Janowskiego „Nie wierzcie w ten głupi zakaz!” zilustrowany zdjęciem, na którym czytelniczka NTO trzyma kartkę z graficznym znakiem informującym o zakazie filmowania i fotografowania.

Bulwersujące kulisy powstawania artykułu obnaża monitoring naszego obiektu. Dzień wcześniej fotoreporter NTO wraz z przyprowadzoną przez siebie osobą towarzyszącą Czytaj więcej…

Jutro śpimy o godzinę dłużej

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

W krajach Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października. Dlatego jutro śpimy o godzinę dłużej. Przestawiamy się na czas zimowy w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października 2011 r. Przestawiamy zegarek o godzinę do tyłu z godziny 03:00 na 02:00.

Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie. Pionierami w wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Czytaj więcej…

Mariusz Patelski: Harcerze w walkach o Lwów i Małopolskę Wschodnią (1918-1919)

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Początki harcerstwa polskiego łączą się nierozerwalnie ze Lwowem. Tu w 1909 r. w “Słowie Polskim”, opublikowano pierwszy artykuł na temat skautingu (Edmund Naganowski “Bi-bi” i “Bi-es”). W tym mieście Andrzej Małkowski przetłumaczył dzieło Roberta Baden-Powella “Scouting for Boys” oraz wydał pierwszy numer “Skauta” – czasopisma obejmującego swym zasięgiem polskie ziemie wszystkich zaborów. W stolicy Galicji, w maju 1911 r., powstała Naczelna Komenda Skautowa Czytaj więcej…

Projekcja „Ludzi Boga” w ramch Dni Kultury Chrześcijańskiej w Strzelcach Opolskich

Niezależna Gazeta Obywatelska

W piątek 4 listopada 2011r. w Strzelcach Opolskich rozpoczną się pod hasłem „Kultura polska. Pamięć i Tożsamość” VII Dni Kultury Chrześcijańskiej. W programie m.in. projekcja filmu „Ludzie Boga”. Wcześniejszą recenzję filmu znajdziesz na łamach NGO. Organizatorami wydarzenia są: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Strzelecki Ośrodek Kultury. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 75. rocznica śmierci Ignacego Daszyńskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Marszałek Sejmu II RP w latach 1928-1930 Ignacy Daszyński zmarł w nocy z 30 na 31 października 1936 r. po długiej chorobie.  Był przywódcą polskich socjalistów, zastępcą prezydenta ministrów w Rządzie Obrony Narodowej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Marszałek Sejmu II RP w latach 1928-1930, Ignacy Daszyński przez pół wieku był aktywnym politykiem, działającym najpierw w będącej pod zaborem austriackim Galicji, a następnie w niepodległej Polsce. Czytaj więcej…

Jadwiga Chmielowska: Powstanie Polskiej Organizacji Wojskowej na Górnym Śląsku

Niezależna Gazeta Obywatelska 16

Rok 1919 był od samego początku dla niepodległej Polski bardzo trudny. Trwała wojna z Rosją Sowiecką, walki z Ukraińcami na Wołyniu i Lwowie, konflikt z Litwinami,  z Czechosłowacją o Orawę, Spisz i Śląsk Cieszyński a z Niemcami o Górny Śląsk, Warmię i Mazury. Niemcy odstąpili od planów ataku na Polskę, gdyż bali się reakcji sił wojskowych  państw sprzymierzonych. W przygotowanych wówczas planach gen. Otto von Belowa uderzając z rejonu Bydgoszcz –Toruń Czytaj więcej…

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Niezależna Gazeta Obywatelska

Tym razem polecamy Państwu wycieczkę do skansenu w Chorzowie w sąsiednim województwie śląskim. Miejsce to jest niezwykłe i urocze. A obecność owiec, kóz i koni zachwyci z pewnością najmłodszych. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie znajduje się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie. Założono go w latach 1950-1956, na terenach poeksploatacyjnych i nieużytkach o pow. 630 ha Czytaj więcej…

Kącik literacki NGO: Kain

Niezależna Gazeta Obywatelska

Tekst dotyczy egzorcyzmów Annelise Michel, niemieckiej dziewczyny opętanej w latach 70- tych XX wieku. Sesje odprawianych nad nią modlitw były nagrywane na magnetofony. Trudno rozstrzygnąć co jest bardziej przerażające – namacalna obecność Szatana współcześnie, w postępowym kraju Europy; czy postawa biskupów niemieckich, którzy całą sprawę uznali za mistyfikację, mimo, że dostali wydawałoby się twarde dowody. Wiem, że zwykłych ludzi bardzo ta historia poruszyła i to nawet niewierzących (może ich w szczególności). Czytaj więcej…

Ludowcy zawsze na wozie

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

Polskie Stronnictwo Ludowe to partia, do której powinny należeć wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w życiu politycznym dla konkretnego stołka. Mawia się, że nikt tak jak ludowcy nie potrafi zagarnąć większości posad dla swoich ludzi. Coś w tym jest, bo jak przeanalizujemy zatrudnienie w większości instytucji krajowych, to przedstawicieli PSLu widać  na różnych szczeblach władzy. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 400. rocznica złożenia hołdu przez cara rosyjskiego Dymitra Szujskiego królowi polskiemu

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

400 lat temu, 29 października 1611 r., car rosyjski Dymitr Szujski, razem z braćmi, złożyli hołd królowi polskiemu i przyrzekali mu posłuszeństwo. Lokajski stosunek do Rosji, kształtowany pracowicie przez prawie pół wieku Polski sowieckiej, sprawił, że zapomina się o tym dniu, by nie „obrazić” Rosji. Owszem, trzeba pamiętać jako o dniach polskiej chwały.

Lata 1598-1613 nazywane są w historii Rosji okresem Wielkiej Smuty (Smutnoje Wremja). Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 187. rocznica urodzin Juliusza Kossaka

Niezależna Gazeta Obywatelska

Juliusz Kossak, herbu Kos urodził się 29 października 1824 r. w Nowym Wiśniczu. Był wybitnym polskim malarzem, rysownikiem i ilustratorem. Specjalizował się w malarstwie historycznym i batalistycznym. Malował małoformatowe dzieła głównie techniką akwarelową. Był jednym z inicjatorów utworzenia w Krakowie Muzeum Narodowego. Uważany jest za twórcę polskiego malarstwa batalistycznego, mistrza techniki akwarelowej, klasyka malarstwa literackiego. Czytaj więcej…

Marsz Niepodległości zagrożony?

Niezależna Gazeta Obywatelska

Dziś słuchając „Loży Radiowej” w Radio Opole dowiedziałem się, iż niemieckie lewicowe frakcje chcą przybyć do Warszawy, aby blokować przejście przez miasto. Pojawić się mają nawet niemieccy komunistyczni skinheadzi kimkolwiek by oni nie byli. Blokować marsz mają również dziennikarze „Krytyki Politycznej” oraz część dziennikarzy lewicowych związanych m.in. z „Gazetą Wyborczą”. Blokować Polski Patriotyczny Marsz… w dniu Święta Niepodległości i 338. rocznicy bitwy pod Chocimiem. Czytaj więcej…