Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie a cała Polska ogarnięta była planem „Burza” . Gdy w romantycznej wizji członkowie AK i innych organizacji podziemnych ze słowami „Warszawianki” na ustach „ każdy Polak na bagnety” wypełniali tą strofę ginąc na barykadach Warszawy. Gdy AKowcy masowo dekonspirowali swoje struktury przed wkraczającą Armią Czerwoną, do czego zobowiązało ich dowództwo AK za wszelką cenę chcąc pełnić rolę gospodarzy. Gdy wreszcie cała Polska żyła romantyczną walką o niepodległość, szabelką i ułańską fantazją, hojnie szafując polską krwią Czytaj więcej…
Opolanie uczczcili Powstańców Warszawskich [fotorelacja]
131 sierpnia o godz. 17.00 zawyły syreny w Opolu. Pod Pomnikiem Żołnierzy AK przy kościele Przemienienia Pańskiego zebrało się blisko sto osób z orkiestrą i wojskiem, aby uczcić 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Odczytano historyczny rozkaz wybuchu powstania. Po nim głos zabrał Antoni Jastrzembski, Wicewojewoda Opolski, który ściszonym głosem odczytał pismo, w którym wspominał o „niezwyciężonym duchu” stwierdzając, że powstanie miało sens. „Bez niego nie byłoby „Solidarności” i pierwszego niekomunistycznego rządu” – odczytał. Czytaj więcej…
Ołdakowski: „Solidarność” była mądrzejsza o doświadczenia Powstania Warszawskiego
1Powstanie Warszawskie pokazało, że w obronie wartości warto ryzykować życie – ale dowiodło również, że w sytuacji, gdy przeciwnikiem jest oszalały przywódca państwa totalitarnego nie należy się wikłać w starcia siłowe. „Solidarność” była mądrzejsza o doświadczenia Powstania Warszawskiego – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w rozmowie z Agatonem Kozińskim dla „Polska The Times”. Czytaj więcej…
Powstanie Warszawskie co zyskaliśmy?
21Chyba nie ma w polskiej historii wydarzenia wokół, którego toczono by tyle sporów i wywołującego tyle emocji, co Powstanie Warszawskie. Przez wszystkie lata po jego zakończeniu narosło wiele mitów i niedomówień, które wytworzyły „czarną legendę” Powstania. Z tego powodu Powstańców a szczególnie ich dowódców obarczano winą o zniszczenie miasta i śmierć około 200 tys. ludzi, które miały wynikać z błędnej oceny sytuacji na froncie, osobistych ambicji i niezrozumienia realiów politycznych. Czytaj więcej…
67. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Opolu
Subiektywny przegląd tygodnia: Klicha dymisji żałosny rapsod, a w Opolu pierwszy cud!
3Z Opola
Mamy inwestora w strefie ekonomiczna. To cud! Nareszcie! Otwierajmy wina, wyjdźmy wszyscy na ulicę, aby świętować inwestora, który ma zatrudnić 300 osób! Hura!!
Patryk Jaki robi remont mieszkania, zamiast wyjechać na wakacje. Na temat tego zachowania można tylko powiedzieć pewne słowa – ten człowiek nigdy nie odpoczywa! Czytaj więcej…
Od Wydawcy: w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
1Dzisiejsze wydanie NGO poświęcamy prawie wyłącznie Powstaniu Warszawskiemu, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii XX w. – stanowi jedną z najbardziej tragicznych i zarazem najpiękniejszych kart w historii Narodu Polskiego. Powstańcy wykazali się niezwykłym bohaterstwem i bezprzykładnym poświęceniem. Nieustannie jednak, od 1 sierpnia 1944 r. w polskiej debacie publicznej toczy się dyskusja poświęcona celowości podjętej decyzji, a także jego sensowi i znaczeniu, zarówno w bliskiej, jak i dalszej perspektywie czasowej. Czytaj więcej…
Józef Mackiewicz: Powstanie Warszawskie z innej strony
12Kim był Józef Mackiewicz czytelnikom NGO nie muszę tłumaczyć. Zresztą, zawsze można wrócić do wywiadu jaki udzielił mi na jego temat Arkadiusz Karbowiak. Tym razem gorąco polecam artykuł Mackiewicza pt. „Powstanie warszawskie z innej strony”, opublikowany w 1947 r. w nr 20 „Wiadomości” [artykuł przepisałem ze Zbioru „Nudis Verbis”, Dzieła t. 16, wydane w Londynie w 2003 r.]. Naprawdę warto zapoznać się z tym tekstem, tym bardziej, że Mackiewicz wraz z żoną Barbarą Toporską w maju 1944 r. przyjechał do Warszawy Czytaj więcej…
„Cała koncepcja Powstania Warszawskiego, a tym bardziej jego realizacja była jednym wielkim błędem, do którego nie powinniśmy dopuścić” – z Tomaszem Greniuchem, doktorantem historii na KUL-u rozmawia Tomasz Kwiatek
13Przed nami 67. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Czy stan badań pozwala nam dokonać rzetelnej oceny tego wydarzenia?
Powstanie Warszawskie na trwałe wpisało się do panteonu narodowej mitologii, o którym jeśli już się dyskutuje, to zawsze na klęczkach, nigdy w sposób merytoryczny. Stąd też mimo upływu 67 lat od tego wydarzenia, mimo zachowanych źródeł, wydaniu setek publikacji w tym pamiętników i wspomnień ale także pozycji naukowych, na pisanie i mówienie o Powstaniu Warszawskim Czytaj więcej…
„Była to chęć zwrócenia uwagi Zachodu na sytuację w Polsce. Rosja ciągle zakłamywała, że AK nie walczy z Niemcami, a tylko z ich partyzantką” z gen. Tadeuszem Borem-Komorowskim, dowódcą AK rozmawia Jan M. Ciechanowski (Londyn, 3 maja 1965 r. w obecności prof. J.K. Zawodnego)
1Co meldował Panu Generałowi generał Okulicki po przybyciu do Warszawy?
Nic nowego; meldował to, co było w instrukcjach Naczelnego Wodza; rozmawialiśmy długo, ale nie było w tym nic nowego, czego byśmy nie wiedzieli przedtem.
Czy Pan Generał uważał go za rzecznika Naczelnego Wodza, czy oficera oddanego do dyspozycji Komendy Głównej AK? Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 68. rocznica męczeńskiej śmierci 11 zakonnic z Nowogródka
1 sierpnia 1943 r. Niemcy zamordowali 11 sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Nowogródku. W lipcu 1943 r. siostry zgłosiły się na gestapo, by ofiarować swoje życie za 120 osób, aresztowanych i przeznaczonych do rozstrzelania. Karę śmierci zamieniono aresztowanym na roboty w Niemczech (zatrzymanych wywieziono 24 lipca, a nielicznych uwolniono). Wszyscy wywiezieni przeżyli wojnę. Siostry zostały wezwane na gestapo 31 lipca, a następnego dnia, bez sądu i wyroku, zostały rozstrzelane. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 310. rocznica śmierci pamiętnikarza Jana Chryzostoma Paska
Jan Chryzostom Pasek, herbu Doliwa urodził się ok. 1636 r. w Węgrzynowicach na Mazowszu w rodzinie szlacheckiej. Był polskim pamiętnikarzem epoki baroku. Wykształcony w kolegium jezuickim w Rawie Mazowieckiej, przez 10 lat Pasek prowadził barwne i burzliwe życie żołnierza (m.in. pod dowództwem hetmana Czarnieckiego w Danii). Pasek był awanturnikiem procesującym się nieustannie, pięciokrotnie skazany na banicję, a w 1700 r. na infamię. Czytaj więcej…