Wczorajsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego okazało się istnym ciosem dla zamierzeń Platformy Obywatelskiej. Ich dotychczasowe plany wydłużenia czasu głosowania w nadchodzących wyborach, zakazania emisji spotów radiowych i telewizyjnych, czy wywieszania billboardów – wzięły w łeb. Nici z powiększania frekwencji, trzymania urn wyborczych całą noc w zasięgu ręki samorządowców czy odizolowania opozycji od społeczeństwa. Jedyne co pozostało z nowego kodeksu wyborczego PO, to kwestie głosowania przez pełnomocnika i jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu. Czytaj więcej…
Polski Lotos – można złożyć podpis w Opolu
2Informujemy, że prowadzona przez Klub „Gazety Polskiej” w Opolu akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przeciwko sprzedaży akcji Grupy Lotos, będzie kontynuowana. Aby projekt ustawy wszedł pod obrady Sejmu, do 5 sierpnia br. musi się pod nim podpisać co najmniej 100 tys. osób.
Podpisy będą zbierane w Opolu na Placu Wolności (naprzeciwko kawiarni Dolce Vita) w najbliższy piątek (22 lipca) w godz. Od 13 do 17, oraz w sobotę (23 lipca) w godz. Od 11 do 14. Czytaj więcej…
Profesor o eliminacji dzieci z Downem: „To fantastyczne osiągnięcie”
10Po 2030 r. w Danii przestaną się rodzić dzieci z zespołem Downa – twierdzi duńska gazeta „Berlingske”. Po tym, jak badanie dziecka w łonie kobiet zaczęło być refundowane przez państwo, coraz więcej matek decyduje się na zabijanie dzieci nienarodzonych. Elity się radują. Matki wychowujące chore dzieci pytają: co dalej? Według gazety od 2004 r., kiedy duńska służba zdrowia zaczęła oferować wszystkim kobietom w ciąży badania płodu pod kątem wystąpienia zespołu Downa, liczba nowych przypadków maleje w Danii o 13 proc. rocznie. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 163. rocznica złożenia petycji ks. Szafranka w Berlinie
Podczas Wiosny Ludów, 21 lipca 1848 r. ks. Józef Szafranek przedłożył w niemieckim Zgromadzeniu Narodowym w Berlinie petycję popartą 500 tysiącami podpisów, w której domagał się zagwarantowania swobodnego używania i pielęgnowania języka polskiego w szkole oraz tego, by nieznajomość języka niemieckiego nie była przeszkodą do objęcia jakiegokolwiek urzędu. Ks. Szafranek zażądał w ośmiu punktach m.in.: Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 782. rocznica śmierci bp. Iwo Odrowąża
Iwo Odrowąż herbu Odrowąż urodził się około 1160 r. w znanej małopolskiej rodzinie Odrowążów. Należy do najwybitniejszych postaci wczesnego średniowiecza polskiego. Był kanclerzem Leszka Białego (1206-1218) i biskupem krakowskim (od 1218 r.). Kształcił się m.in. w Paryżu. Papież Honoriusz III wyznaczył go na arcybiskupa gnieźnieńskiego, jednak odmówił przyjęcia tego urzędu. W 1223 r. m.in. dzięki jego staraniom, do Polski sprowadził się z Bolonii zakon dominikanów, z pierwszym polskim zakonnikiem Jackiem Odrowążem Czytaj więcej…