11 lipca 1943 r. (dop red. zapal światło pamięci w 68 rocznicę Krwawej Niedzieli o 21) OUN-UPA przystąpiła do likwidacji Polaków na ogromnym obszarze wchodzącym w skład powiatów horochowskiego i włodzimierskiego oraz na skrawku powiatu kowelskiego. Była to największa akcja ludobójcza przeprowadzona na Wołyniu w 1943 roku. Masowe mordy trwały w tym rejonie do 18 lipca. Niestety, ofiary zbrodni OUN-UPA są dla niepodległego państwa polskiego nieistotne. Czytaj więcej…
Luter odbrązowiony. Na rozdrożach ekumenizmu
20Dialog Katolicko Luterański przeżywa swoje apogeum. Po setkach wspólnych spotkań, umizgów (niestety głównie ze strony katolików) doszło w 1999 roku do podpisania wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu. Następne lata obfitowały w dalsze gesty i deklaracje, aż w 2005 roku ogłoszono, iż całkowite pojednanie jest „tuż, tuż”.
Strona internetowa luteran w Stanach Zjednoczonych podaje nawet datę zjednoczenia ustaloną rzekomo podczas spotkania Światowej Federacji Luteran Czytaj więcej…
„Myślę, że na scenie pro-kobiecej jest dużo miejsca dla Prawa i Sprawiedliwości” – z Violettą Porowską, Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Opola, uczestniczką Kongresu kobiet prawicy rozmawia Tomasz Kwiatek
7Viola, byłaś jedyną kobietą z Opolszczyzny, która wzięła udział w organizowanym przez PiS kongresie kobiet prawicy. Jak oceniasz to wydarzenie?
Bardzo się cieszę, że na prawej stronie sceny politycznej pojawiła się inicjatywa zajmującą się sytuacją kobiety i spoglądająca na problemy kobiet od tej strony konserwatywnej, prawicowej. Zajmując się sprawami kobiet od wielu lat, dostrzegałam niszę, deficyt podejmowanych tematów o kobietach, które nie tylko chcą skupić się na swojej karierze Czytaj więcej…
SLD wraca do korzeni
1Lewica. Gdyby zapytać przeciętnego Polaka o przedstawiciela tej strony politycznej, z łatwością odpowiedziałby SLD. Ale czy lewica w tej postaci ma jakąkolwiek szansę na zaistnienie w najbliższym czasie? Zdaje się, że jeszcze niedawno bardzo negatywny wizerunek tej partii od czasu afery Rywina, był skutecznie zastępowany zmianą głównych twarzy na nowe i młode (a przynajmniej w pewnej części). W końcu SLD zaczęło być dostrzegane przez młodszych wyborców, którym sprzedawano popularne i łatwe do opchnięcia na całym świecie wartości – miłość, tolerancję, poszanowanie itd. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 362. rocznica rozpoczęcia obrony Zbaraża
Obronę Zbaraża przeprowadzono w dniach 10 lipca – 22 sierpnia 1649 r. podczas powstania Chmielnickiego. Polskiej twierdzy broniła 16-tysięczna załoga polska wraz z chorągwiami wojewody ruskiego Jeremiego Wiśniowieckiego i jednym oddziałem piechoty niemieckiej. Wojskami tymi dowodzili trzej regimentarze: Andrzej Firlej, Stanisław Lanckoroński i Mikołaj Ostroróg, lecz prawdziwym dowódcą obrony był książę Jeremi Wiśniowiecki. Czytaj więcej…